Као компензацију послодавци су добили увећање неопорезивог дела зараде за исти проценат за који је повећан минималац – 13,7 одсто, што је у номиналном износу 3.432 динара.
Дакле, уместо досадашњих 25.000 динара у следећој години неће се опорезивати 28.432 динара.
Минимални износи зарада у 2025. години кретаће се у распону од 49.280 динара за 160 радних сати до 56.672 динара за 184 радна сата.
Ако узмемо пример месеца са 176 радних сати, послодавци за исплату минималне нето зараде током 2024. године плаћају укупне доприносе од 26.545,53 динара, док ће у 2025. години плаћати 30.168,00 динара.
Како наводи пореска саветница Звездана Писаревић, уколико послодавци због тренутног стања у фирми одлуче да радницима исплаћују минималну зараду укупан трошак који ће сносити – што подразумева све припадајуће порезе и доприносе – кретаће се у распону од 66.244,94 динара за 160 радних сати до 76.789,87 динара за 184 радна сата у месецу.
Минималну зараду чини прописана минимална цена рада помножена са бројем радних сати у месецу и у њу не улазе топли оброк, регрес за годишњи одмор, минули рад, прековремени рад, ноћни рад и рад за време државног празника.
Запослени који прима минималну зараду на основу утврђене минималне цене по часу у нето износу има право и на накнаду трошкова у складу са општим актом и уговором о раду.
То значи да од послодавца према закону мора да добије накнаду за долазак и одлазак са рада у висини цене превозне карте у јавном саобраћају, ако послодавац није обезбедио сопствени превоз.
Новац уз минималац радник добија и за време проведено на службеном путу у земљи или иностранству.
Такође, уз минималну зараду иде и накнада за смештај и исхрану за рад и боравак на терену, ако послодавац није запосленом обезбедио смештај и исхрану без накнаде. Новац се добија и за исхрану у току рада, ако послодавац ово право није обезбедио на други начин, као и за регрес за коришћење годишњег одмора.
Подсетимо, премијер Милош Вучевић је након састанка Социјално-економског савета рекао да је први пут после шест година постигнут договор сва три социјална партнера о минималној заради за наредну годину, што значи да Влада неће једнострано доности одлуку. Он је истакао да ће минимална зарада први пут покривати трошкове минималне потрошачке корпе.
Минимална зарада у Србији сада износи 47.154 динара и по званичним подацима прима је око 100.000 радника, док синдикати тврде да много више запослених толико зарађује месечно.
Председница УГС Независност Чеданка Андрић након састанка рекла је да 56 одсто просечне зараде даје добру полазну тачку за преговоре које ће се и даље обављати. Али, из Асоцијације слободних и независних синдиката АСНС упозоравају да је поново утврђена минимална цена рада и минималне зараде на штету радника, а у корист компанија, банака и, посебно, државе.
– На основу званичних података и економских параметара минимална цена рада за 2025. годину морала је да износи најмање 364 динара, а минималне зараде од 61.283 до 67.123 динара – наводи се у саопштењу АСНС.