Међу најрадоснијим хришћанским празницима, Благовести заузимају посебно место – благ дан тишине, светлости и Божије близине. Обележавају се сваке године 7. априла, и то је тренутак када је Архангел Гаврило са речима „Радуј се, благодатна, Господ је с тобом” донео Пресветој Богородици вест о рођењу Спаситеља света.
Управо тада почиње историја Новог завета, јер је управо тај догађај темељ наше вере, наде и спасења.
Благовести нису дан великих речи, већ дубоког унутрашњег мира. Тиха радост којом су испуњени храмови и домови верника симболише тренутак када је људска историја заувек промењена – када се родила нада да ће Бог постати човек, да би човек могао постати ближи Богу.
Благовести описује апостол Лука. У свом јеванђељу он пише да је у шестом месецу по зачећу праведне Јелисавете, мајке светог Јована Претече, арханђела Гаврила Бог послао у Назарет Девици Марији са вешћу о предстојећем рођењу Спаситеља света:
И ушавши к њој анђео рече: Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама! А она видјевши га, уплаши се од ријечи његове и мишљаше: какав би ово био поздрав? И рече јој анђео: Не бој се. Марија, јер си нашла благодат у Бога! И ево зачећеш и родићеш сина, и надјенућеш му име Исус. Он ће бити велики, и назваће се Син Вишњега, и даће му Господ Бог пријесто Давида оца његова; И цароваће над домом Јаковљевим вавијек, и царству његову неће бити краја. Лк. 1:28—33
Према одређеном броју теолога, речи арханђела Гаврила — „Радуј се, благодатна!” — прве су „добре” вести за човечанство од пада Адама и Еве. Теофилакт Охридски у свом тумачењу Јеванђеља по Луки пише: „Пошто је Господ рекао Еви: ’с мукама ћеш дјецу рађати’” (1 Мојс. 3:16), сада се ова бол решава радошћу коју анђео доноси Девици, говорећи: „Радуј се, благодатна!”. Пошто је Ева била проклета, Марији је сада речено: „благословена си ти”.
Сумњајући (према Григорију Чудотворцу, плашећи се кршења њеног девичанства), Марија је анђелу поставила питање: „како ће то бити кад ја не знам за мужа?”. На шта је анђео обећао безсемено, тајанствено зачеће — „дух свети доћи ће на тебе, и сила највишега осениће те”. Марија, увидевши вољу Божију у речима анђела, изговара врло значајне речи: „ево слушкиње Господње; нека ми буде по ријечи твојој”. Верује се да се у тренутку када је Девица Марија изговорила ове речи, догодило Безгрешно зачеће Исуса Христа
Светлост у тишини
У народу се каже да се на Благовести „не ради ништа тешко“, а да се у природи буди пролеће – птице започињу гнезда, земља омекшава, а душа се припрема за најрадосније јутро – Васкрс.
Црква овај празник убраја међу велике Господње празнике, али и Маријанске, јер прослављамо Пресвету Богородицу која је својом вером и послушношћу постала Мајка Божија.
На Благовести се служи свечана литургија, и чак и када падне у време поста – као што је често случај – дозвољено је благоугађање у виду рибе, вина и уља, јер је радост јача од одрицања.
Благ дан за добре вести
У времену пуном немира, Благовести нас позивају да се присетимо да је све почело – радошћу. И да, као што је Архангел Гаврило рекао:
„Не бој се, Маријо, јер си нашла милост у Бога.”
Тако се и ми подсећамо да где је вера – нема страха.
Где је тишина – чује се најјасније.
Где је благост – рађа се радост.
Нека овај дан донесе тишину души, благост речима и светлост мислима.
Јер Благовести нису само празник у календару, већ позив да верујемо – и радујемо се.