Početna » ДЕТАЉИ ПРАВИЛА УЛАСКА У ЕУ: 7 еура за пријаву, отисак прстију, фотографија и онда прелазак преко границе

ДЕТАЉИ ПРАВИЛА УЛАСКА У ЕУ: 7 еура за пријаву, отисак прстију, фотографија и онда прелазак преко границе

ОД 10. НОВЕМБРА, за држављане око 60 држава укључујући и земље Западног Балкана, на снази су нова правила за улазак у Европску унију, Швајцарску, Новрвешку, Исланд и Лихтенштајн које су чланице Шенгенског система.

Иако је првобитно овај систем уласка и изласка из ЕУ установљен новембра 2017. године, након више одлагања, правила ступају на снагу 7 година касније.

Идућег лета нас очекује имплементација другог Европског система путних информација и ауторизације познатије као ЕТИАС.



Како се попуњава формулар?

ЕТИАС ће захтевати да пре путовања држављани око 60 земаља преко интернета или мобилне апликације попуне посебан формулар.

При првом испуњавању пријаве путник уноси личне податке, е-маил и број телефона, као и појединости о путној исправи.

Путник ће морати да унесе и детаље о образовању и тренутном запослењу, појединости о планираном путовању и боравку у земљи Европске уније, појединости о било каквих казненим пресудама, прошлим путовањима у ратне зоне или зоне сукоба, као и информације да ли је особа била протерана из било које земље.

Од путника се тражи такса од седам евра која се плаћа платном картицом, налик било којој интернет куповини, а потребни износ новца мора бити прерачунат у валути ваше земље.

Таксу неће плаћати млађи од 18 и старији од 70 година, супружници/регистровани партнери и деца држављана ЕУ и земаља Шенгенског система, као ни деца супружника/партнера који долазе изван ЕУ-а.

У случају породичног путовања сваки члан породице ће морати да аплицира појединачно јер „групно“ аплицирање није опција.

Пасоши у свим земљама Западног Балкана су биометријски, у чиповима се налазе отисци прстију и фотографија, те су у потпуности усклађени са условима које је тражила ЕУ како би земље Западног Балкана добиле безвизни режим.

Оно о чему треба да се поведе рачуна јесте да истек путних исправа не буде мањи од три месеца од датума када планирате да се вратите у своју земљу као и да пасош не смете бити старији од 10 година.

Како наводе на званичној страници система ЕТИАС, обрада би требало да траје „неколико минута“, најкасније четири дана.

Од вас би могли да потраже додатне информације, потврду о резервацији хотела, потврду о запослењу или други документ за који је рок доставе десет дана, након чека ће захтев бити обрађен у року од две недеље.

Такође, путник може бити позван на разговор у амбасаду земље у коју планира да путује и у том случају захтев би требао бити обрађен у року 30 дана, стога се саветује путницима да формулар попуне најмање месец пре куповине карте или резервисања смештаја.

Ако се путнику одобри улазак у ЕУ, обавештење ће добити мејлом и  дозвола ће трајати три године или до замене путне исправе са којом сте аплицирали.

Када је ЕТИАС плаћен и одобрен за путовање, можете путовати у било коју земљу ЕУ колико год пута желите у периоду важења дозволе али не значи да ћете моћи да останете дуже од 90 дана у периоду од шест месеци.

Уколико формулар попуњава треће лице

Родитељи попуњавају формулар за своју малолетну децу која су изузета од плаћања таксе од седам евра. Сви могу овластити треће лице да аплицирају у њихово име или у име њихове малолетне деце. Са посредником, на пример путничком агенцијом, мора се потписати изјава о заступању за сваку особу појединачно, а исто је и у случају да за неку особу аплицирају пријатељ, комшија, ћерка или син.

Они који се одлуче да аплицирају преко посредника саветује се да посебно провере да ли су подаци у пријави тачни пре слања, јер се у случају било које грешке – на пример укуцавање нуле (0) уместо слова „О“ – пријава може одбити, укинути или поништити.

У случају да путник уочи грешку, може да попуни нову апликацију или затражити исправак грешке у старој пријави, а процедура обраде у том случају траје до 30 дана.

Ко не аплицира за ЕТИАС

ЕТИАС формулар неће морати попуњавати особе које имају валидну визу – студентску, радну или слично – или боравишну дозволу у некој земљи ЕУ-а.

Формулар не попуњавају ни особе које живе уз границу и поседују пограничне пропуснице уз чије пропуснице прелазе да би, на пример, обрађивали своја поља с друге стране линије.

Чланови посада на бродовима и авионима за неке земље ЕУ ће требати ЕТИАС формулар, за друге неће, што би требали проверити пре искрцавања. Изузетак су и одлазак на лечења у случају животне угрожености подноситеља или сродника, одлазак на сахрану члана породице, обавеза појављивања пред судом или нека „важна обавеза“.

Предвиђени су изузеци и за плаћање таксе. Ако, на пример, дете путује у земљу у којој живи његов родитељ који је држављанин ЕУ или чланице Шенгенског система, неће морати да плати седам евра, али ако жели путовати у другу земљу, мораће да попуни нови ЕТИАС образац и да плати споменути износ. Исто вреди и за супружнике или регистроване партнере.

За ЕТИАС дозволе не морају аплицирати носитељи дипломатских или посебних пасоша чије земље имају потписане споразуме са ЕУ, запослени НАТО-а, а аплицирати не морају ни особе које су у транзиту преко неког европског аеродрома.

Не морају аплицирати ни особе са двојним држављанством неке земље чланице ЕУ под условом да путују са пасошем или личном картом те земље.

Уколико дође до одбијеног уласка

Особама без ЕТИАС ауторизације биће одбијен улазак на граници. Ни добијање те потврде не значи да је путнику аутоматски одобрен улазак у земљу ЕУ-а. Сви путници ће се и даље контролисати и гранични полицајац може да одбије улазак особе која не испуњава услове. Неки од услова за улазак су важећа путна исправа најмање три месеца од датума планираног повратка, да пасош није старији од десет година, да је боравак оправдан и да особа има довољно новца до планираног повратка.

Уобичајен износ је око 100 евра по дану и зависи од земље до земље чланице ЕУ. Неки од разлога за одбијање уласка су и претња за сигурност или здравље, ако је особа предмет потернице неке државе и слично што се утврђује провером у базама, лекарским прегледом и слично. Ако је захтев за ЕТИАС одобрење путовања одбијен, опозван или поништен, особа ће примити е-поруку у којој ће бити наведени разлози одбијања и назив тела које је донело одлуку.

Постоји могућност жалбе, а е-маил ће садржати информације којој земљи или земљама се жалити уз опис одговарајућег жалбеног поступка. Жалбе се решавају у складу са законима тих земаља. Особа којој је одбијена апликација може поновно да тражи ЕТИАС дозволу. Ако нека особа сама опозове властити захтев, не може се накнадно предомислити, већ мора да попунити нови формулар. Такса се не враћа у случају одбијања апликације.

(Мондо)



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept