У светлу догађаја везаних за покретање приче око ископавања литијума, дизајнерка из Смедеревске Паланке Валентина Талијан пожелела је да да свој допринос. За Приче са душом каже да ју је прогонила та тема, па је изнова слушала подкасте, читала чланке на интернету и истраживала о последицама копања литијума у Србији.
Тада јој је како каже, пала на памет идеја да страницу на инстаграму Плантарт (Уметност цвета) на којој је са колегиницама илустраторкама цртала и качила угрожене биљне врсте са Старе планине, Таре и Фрушке горе потпуно посвети и донира циљу одбране долине Јадра.
Осмислила је кампању, дизајнирала визуале, нацртала прву биљку и пустила је у етар.
Људи су пожелели да изразе свој револт на исти начин, па је страница убрзо постала преплављена цртежима, песмама и видео-снимцима.
„Не бих могла да добијем све ове стручне информације без помоћи научника, а податке о врстама шаље ми биолошкиња Сања Ђуровић. Сматрам да свако треба да ради свој посао и да допринесе на тај начин колико може. Раније ми је, док смо цртале скупине угрожених врста са српских планина, помагала Срђана Петровић која има канал „Читање баште уз чај” на инстаграму“, каже Валентина.
„Поменула бих и информацију коју сам добила од Сање Ђуровић која каже да на том подручју постоје и две новооткривене биљне врсте Уртица инермис (блага коприва) и Теуцриум сцородониа (велики дубачац). Испланирали смо да се оне већ током августа нађу у овом нашем малом уметничком изазову. По информацијама које сам видела у медијима много шире подручје ће бити угрожено“, искрена је Валентина.
На њеној страници се једном недељно објављују приче о угроженим биљкама и животињама, односно уметнички радови пратилаца странице на ту тему.
Прва биљка била је Дервентски различак (Центауреа деревентана) која је забележена у кањону Трешњице и Дервенте, али се налази у области која би трпела последице ископавања литијума.
„Задивило ме је како су се људи емотивно везали за њу у тако кратком року од свега седам дана, колико је била актуелна на каналу. То јесте био циљ ове странице још од настанка и пре саме акције: да се врсте издвајају, приказују људима и да људи остварују везу са њима како би преиспитивали своје поступке у природи.“
„Улога пратилаца је да пожеле да одговоре на позив за стварање било да су професионалци или не, да деле садржај и воде бесплатну кампању за очување наше животне средине.“
„Не могу они из корпорација да уложе новца у кампање и лобирање колико изазвана емоција може да изнедри успешне комуникације међу људима. То је наша снага, у том правцу треба да се крећемо: да комбинујемо емоције и прецизне информације.”
„Сада се треба постарати да она настави да живи и да на овај начин приволимо што више људи на једину праву страну – страну на којој морамо да будемо сви заједно да бисмо опстали ту где јесмо. Захваљујем се људима јер без њих би то био само један мој цртеж и жеља за борбом. Они су ти који су есенција ове акције и који јој дају живот”, рекла је Валентина и додала због чега је важно да народ остане сложан око ове теме.
„Ако овај пројекат прође чини ми се да ће то бити тачка без повратка. Последице по живи свет, укључујући и нас, свакако ће бити кобне.“
„Маштам о том уједињењу. Маштам о томе да се баталимо подела и грамзивости која је продукт муке, сиромаштва којем смо деценијама изложени, и да схватимо да будућности има само у заједништву и бризи једних за друге. Чини ми се као да су нам навукли мрак који ми сад треба светлом да отерамо”, рекла је Валентина Талијан на крају Приче са душом.
Њену инстаграм страницу и ову племениту иницијативу, којој можете да се придружите, пронађите ОВДЕ.
www.pricesadusom.com Аутор текста: Ненад Благојевић; Фотографије: Барбара Јовановић и Валентина Талијан;