Početna » ДОЖИВЕТИ СТОТУ-ДЕВЕТ САВЕТА ЈАПАНСКОГ ДОКТОРА

ДОЖИВЕТИ СТОТУ-ДЕВЕТ САВЕТА ЈАПАНСКОГ ДОКТОРА

Принципи дуговечности Шигеакија Хинохаре - јапанског доктора који је живео 105 година, и данас су азбука смисленог живота и виталности духа и тела.

Чувени доктор из Јапана Шигеаки Хинохара живео је 105 година и био пример активног и виталног човека. Оперисао је пацијенте и практиковао јогу до последњег дана свог живота. Његова животна правила ће вас инспирисати да преиспитате своју уобичајену рутину.

Његове идеје, ставови и животни принципи сабрани су у књигама које је писао после 70 година. Публикације се и даље продају у милионским тиражима, а књига „Живети дуго, живети добро“ постала је бестселер у Јапану.

Хинохара је рођен у малом граду Јамагучи на острву Хоншу 1911. Медицинско образовање стекао је на Универзитету у Кјоту, а као лекар у болници којом је руководио од 1990. до 2017. форсирао тада необичан систем лечења пацијената – који је укључивао обавезан сан од 10 сати, часове јоге увече и музичке вечери викендом, оркестром је дириговао сам Хинохара, будући да је са 90 година остварио свој давнашњи дечји сан и дипломирао на специјализованој високој музичкој школи. Преминуо је у 105. години, а готово до последњег дана водио је активан начин живота, примао пацијенте, држао предавања и путовао.

Ово су тајне Хинохарине дуговечности – које су му помогле да одржи свој дух и виталност.

1. Читајте књиге

Био је уверен да је развијање когнитивних способности један од најефикаснијих начина за спречавање деменције. Управо читањем књига, посебно од раног узраста, може се успорити процес сенилне деменције. Веровао је да је тренинг мозга један од главних услова који ће вам помоћи да доживите сто година.

2. Смејте се

Јапански лекар веровао је да добро расположење и позитиван став могу учинити чуда. Смех, по његовом мишљењу, може продужити живот, носити се са разним тегобама: мигренама, кашљем, па чак и боловима у зглобовима. Самоиронија и исмевање сопствених недостатака су такође корисни, сматрао је Хинохара.

3. Не размишљајте о прошлости

Саветовао је људима да се не задржавају на прошлости, већ да живе у садашњости. По његовом мишљењу, сећања којима се човек стално окреће не пружају развој. Окретање мисли у прошлост упоредио је са читањем исте књиге изнова и изнова. У животу треба да постоји разноликост. Учите нове ствари и живите у садашњости, саветовао је јапански стогодишњак.

4. Комуницирајте са младима

Млади људи живе у садашњости. Немају много прошлости у свом сећању. Не размишљају често о будућности, већ уживају у тренуцима овде и сада. То је лепота. Хинохара је саветовао да се угледају на младе људе који „имају блиставе очи“ и још увек довољно оптимизма.

5. Пратите своју тежину и здравље

Јапански лекар је саветовао свим својим колегама, као и пацијентима, да пажљиво прате промене у свом телу. Предлагао је прављење „здравствене свеске“ и често бележење нивоа холестерола, глукозе у крви, крвног притиска, тежине итд. Можете и да испробате јапанску исхрану вашоку која мења свест.

6. Не идите у пензију

Морате радити до свог последњег дана, веровао је јапански стогодишњак. Овај процес ће бити одлична превенција менталних болести повезаних са старошћу. Сви стогодишњаци су били максимално укључени у свој посао и водили су активан друштвени живот. Сам Хинохара је радио 18 сати седам дана у недељи.

7. Не користите ауто и лифт

„Добри услови живота опуштају људе и чине их лењим“, писао је јапански лекар у својим делима. Аутомобил и лифт чине живот неактивним. Он је позивао да се одрекнемо удобности. Он сам је увек покушавао да хода, а у зградама се увек пењао између спратова само степеницама, прелазећи преко два степеника. Тако је вежбао зглобове.

8. Правите план за будућност

Упркос веровању јапанског лекара у живот у садашњости, он је такође подстицао људе да размишљају о будућности. Водио је дневник у којем је планирао свој распоред за неколико година. Веровао је да је поседовање планова велики подстицај за напредовање и живот.

9. Не гомилајте материјалне ствари

Хинохара је у својој књизи „Живите дуго, живите добро“ написао да је тежња за стварима сигуран пут ка стресу. Нема смисла годинама гомилати смеће и материјалне ствари. Био је сигуран да све то затрпава не само простор у коме живимо, већ и наше мисли. Саветовао је да се научимо да се решимо непотребних ствари и да одржавамо лични простор чистим.

10. Бавите се спортом

Главни Хинохарин принцип био је: „Немогуће је одржати јасноћу ума без физичког кретања.“ Он је снажно препоручивао бављење активностима и био збуњен зашто људи понекад изједначавају јутарње трчање или сат времена дуго вежбање у теретани са подвигом. Сматрао је ове активности обавезним као прање зуба или доручак. Проверите којих 15 самурајских принципа може да вам промени живот.

ПрваТВ

БОНУС ВИДЕО:

You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept