Он је 2001. створио термин БРИКС у извештају у којем је наглашен масивни раст потенцијала Бразила, Русије, Индије и Кине, као и потреба да се реформише глобално управљање како би и ове земље биле обухваћене, пренео је Ројтерс.
„Идеја да БРИКС може бити неки аутентични глобални економски клуб је очигледно у домену бајки, на исти начин на који група Г7 то може бити“, казао је О’Нил и додао да је врло узнемирујуће то што БРИКС види себе као неку глобалну алтернативу, јер то очито није изводљиво.
Према његовим речима самит БРИКС му личи на симболичко годишње окупљање на којем важне земље у развоју, посебно оне које су бучне као Русија, али и Кина, могу да се састану и истакну како је добро бити део нечега што не укључује САД, као и да глобални систем управљања није довољно добар.
Према његовим речима, група БРИКС је постигла веома мало у протеклих 15 година, а није могуће решити истински глобална питања без САД и Европе, као што није могуће за Запад да реши иста та питања без Кине, Индије, и у мањој мери, Русије и Бразила.