Европска унија усвојила је једну од најзначајнијих измена у области рада у последњих десет година – Директиву о транспарентности плата, која ступа на снагу у јуну 2026. године. Основни циљ ове директиве је укидање нејасноћа и неједнакости у погледу зарада, како при запошљавању, тако и током радног односа.
Према новим прописима, све компаније у ЕУ мораће да ускладе своје праксе управљања људским ресурсима са низом нових обавеза. Кључне новине које доноси Директива укључују:
- Јасно навођење плате – зарада мора бити истакнута већ у огласу за посао или најкасније пре интервјуа.
- Забрана питања о претходној плати – послодавци више неће моћи да траже податке о зарадама кандидата на претходним радним местима.
- Право на увид у плате – запослени ће имати право да траже информације о платама по позицијама и по полу у оквиру компаније.
- Обавезно извештавање – компаније са више од 250 запослених биће у обавези да годишње подносе извештаје о родној разлици у зарадама.
- Корективне мере – уколико разлика у платама мушкараца и жена премаши 5% без оправданог разлога, фирме ће морати да спроведу заједничку анализу и предузму конкретне кораке.
- Родно неутрални огласи – сви огласи за посао мораће да буду формулисани тако да не фаворизују ниједан пол.
Ове промене темељно ће утицати на праксе запошљавања, политике одређивања зарада и employer branding у компанијама широм ЕУ. Организације које се на време не припреме ризикују и правне последице, али и губитак угледа.
Шта ово значи за Србију?
Иако Србија још увек није чланица Европске уније, Директива о транспарентности плата представља важан сигнал за домаће компаније, посебно за огранке међународних фирми које већ послују у складу са европским стандардима.
Повећава се број кандидата који очекују транспарентне услове, поштен однос и родну равноправност. Уколико те вредности не пронађу, све чешће се одлучују да потраже посао на другом месту – или у другој држави. Зато је сада прави тренутак да и српске компаније почну са увођењем сличних пракси, чак и пре него што то постане законска обавеза.
Тржиште рада се убрзано мења, а они који се на време не прилагоде – ризикују да остану без најбољих кадрова.