Početna » ЕВО ГДЕ ПЕНЗИОНЕРИ У ЕВРОПИ НАЈБОЉЕ ЖИВЕ Погледајте која су највиша примања, ГДЕ ЈЕ СРБИЈА у односу на Луксембург, Бугарску и друге земље

ЕВО ГДЕ ПЕНЗИОНЕРИ У ЕВРОПИ НАЈБОЉЕ ЖИВЕ Погледајте која су највиша примања, ГДЕ ЈЕ СРБИЈА у односу на Луксембург, Бугарску и друге земље

Просечни месечни бруто издаци за старосну пензију се крећу од 226 евра у Бугарској до 2.575 евра у Луксембургу. Притом, готово сваки шести пензионер у ЕУ је у ризику од сиромаштва.

У многим европским земљама приходи од пензије знатно су нижи од зараде од рада пре пензионисања, што отежава многим старијим људима одржавање животног стандарда након одласка у пензију.

Готово сваки шести пензионер је у ризику од сиромаштва у ЕУ, а стопа се повећава са 12% у 2013. на 15,5% у 2023. години.

Ево како се крећу пензије у поређењу са приходима од рада пре пензионисања широм Европе и у којим земљама пензионери примају највећи и најнижи удео своје зараде.




У ЕУ се ова размера креће од 35% у Хрватској до 78% у Грчкој.

Међу економијама „велике четворке“ у ЕУ, Немачка је имала најнижи однос прихода од пензија и зарада у касној каријери од 49%, док је Француска (59%) била нешто изнад просека ЕУ од 58 одсто.

У међувремену, Шпанија и Италија су рангиране међу прве три земље са преко 75%.

Земље јужне Европе имају највећи однос пензија и прихода од рада у касној каријери, док источне и балтичке земље обично имају најниже односе. У 11 држава чланица ЕУ, пензије су чиниле мање од половине средњег прихода међу људима који су при крају радног века. То укључује Немачку (49%), Белгију (48%) и Данску (47%).

Земље кандидати за чланство у ЕУ – Србија (46%), Црна Гора (38%) и Албанија (37%) солидно се котирају у овој рачуниици, знатно су изнад просека у неким чланицама ЕУ, попут Хрватске.

По подацима Евростата, мушкарци имају 3 посто веће пензије од жена у просеку, а само у једној трећини земаља жене су у предности по висини пензија.

Широм Европе постоје значајни диспаритети у пензијама. У 2021. години, просечни месечни бруто издаци за старосну пензију по кориснику кретали су се од 226 евра у Бугарској до 2.575 еура у Луксембургу.

Просек ЕУ у 2021. је био 1.294 евра

Како пише Јуроњуз бизнис, у номиналном смислу, земље западне и северне Европе имају највише пензије, док државе источне и југоисточне Европе имају тенденцију много нижих издатака за пензије по особи, али јаз се смањује када се прилагоди стандардима куповне моћи .



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept