Нето имовина фондова износила је 55,6 милијарди динара и била је већа за 3,4 одсто него на крају 2023. године.
Укупне нето уплате износиле су 1,2 милијарде динара, чланови који испуњавају прописане услове повукли су 521,8 милиона динара, док је принос од улагања имовине фондова износио 1,2 милијарде динара.
На крају првог тромесечја структура улагања имовине фондова није знатно измењена у односу на претходни период, па су највећи удео имале државне обвезнице, које су чиниле 72,6 одсто укупне имовине, пише Политика.
Средства на кастоди рачунима и орочени депозити код банака чинили су 13,5 одсто, акције домаћих правних лица 11,4 одсто, док су улагања у иностранству чинила 1,6 одсто укупне имовине фондова.
Износ акумулираних средстава чланова фонда зависи од висине уплата, приноса које остварују фондови, висине накнада и дужине периода акумулације средстава, тако да се с повећањем износа доприноса и периода акумулације средстава, уз приносе које фондови остварују, повећава и износ просечних средстава на индивидуалним рачунима чланова.
Тај просечан износ је на крају првог тромесечја био нешто већи од 278.000 динара.
На крају првог тромесечја број корисника који су чланови два или више фондова износио је 45.030, или 20,2 одсто укупног броја корисника.
Када је реч о структури корисника по полу и износу њихових средстава, није било значајнијих промена у односу на претходне периоде.
Већину чланова чинили су мушкарци, који су у укупном броју корисника учествовали са 57 одсто, а просечна старост корисника је износила око 48 година.
бизнис.курир.рс/Политика