Уколико очешете или ударите нечији аутомобил приликом упаркиравања или испаркиравања возила и одете са лица места, а да се нисте јавили полицији или власнику ком сте нанели штету, можете да очекујете позив из прекршајног суда. Адвокат Озрен Словић испричао је за портал МОНДО да возач који оде са лица места и не пријави штету може да добије казну од 10.000 до 20.000 динара и два казнена поена.
„Лице које је ударило или очешало аутомобил на паркингу и отишло са лица места без да се јавило или позвало власника или полицију је у прекршају и против тог лица ће се покренути прекршајни поступак“, започео је разговор наш саговорник.
Истакао је и да ће врло вероватно и осигуравајућа кућа покушати да се регресира од њега.
„То је све наравно под претпоставком да можете идентификовати возило које вас је ударило. То се најчешће може учинити добијањем снимака са надзорне камере, али неретко је то и сведочење очевидаца, фотографијама очевидаца који су били присутни“, навео је адвокат.
Објаснио је да је Закон о безбедности саобраћаја на путевима предвидео шта је потребно да се уради у поменутој ситуацији.
„У оваквим ситуацијама, ако је настала само мања штета, а власник возила које је оштећено није ту и немате могућност да му оставите податке о полиси, дужни сте да обавестите полицију и доставите потребне податке“, казао је Словић.
Уколико то не учините, предвиђена је казна од 10.000 до 20.000 динара и два казнена поена, како је навео наш саговорник.
„Поступак регреса осигуравајућег друштва против тог лица подразумева утуживање у висини исплаћене накнаде штете на возилу“, закључио је разговор за МОНДО адвокат Озрен Словић.
Подсетимо, раније смо писали коме да се обратите ако неко непознат паркира на вашем паркинг месту. Адвокатица Сања Словић нам је том приликом објаснила да се подноси тужба за сметање поседа у парничном суду.
„Тужба се подноси у року од 30 дана од последњег сметања поседа. Морам да напоменем да се доказује чији је аутомобил и у ком тренутку се паркирао у том месту јер је за суд најбитнији моменат доказивања ко је извршио сметање, када и на који начин. У таквом поступку се на крају доноси пресуда којом се налаже том лицу да престане да врши сметање поседа. Истом пресудом се доноси и забрана да се врши сметање. Тај поступак би требало да буде хитан али најчешће не буде“, казала нам је раније адвокатица.
Према њеним речима, најважније је да пресуда постане што пре извршна како би лице које је тужило, у случају да му опет неко омета посед, могло преко извршитеља да захтева да се лице које је непрописно паркирало уклони са гаражног места.
„Извршитељи тад могу да реагују у сарадњи са другим државним органима као и у случају кад треба да уђу у стан који је предмет извршења“, навела је раније за МОНДО адвокатица Сања Словић.