Рецимо, кад морате одговорити на питања о себи. Наравно, морате показати и возачку дозволу и регистрацију возила. Међутим, на трик питање које многи полицајци постављају на почетку заустављања никада не треба одговарати.
Трик питање полиције на које је најбоље одговорити са „не“
На почетку заустављања саобраћаја често се поставља класично питање: „Знате ли зашто смо вас зауставили?“ Наравно, постоје неке варијације као и врло сугестивна формулација овог питања, на пример: „Претпостављамо да знате зашто смо вас зауставили?“.
На овакво постављено питање саобраћајне полиције, уколико дају позитиван одговор, многи возачи осећају као да су већ на оптуженичкој клупи, да дају изјаву и признају прекршај који полицијски службеник можда није ни приметио. На то трик питање никада не одговарајте, или реците „не“, што је сасвим легитимно, посебно ако се ради о рутинској контроли.
Јелена Радмановић, адвокат раније је објаснила да на ово питање нема тачних и нетачних одговора, а да ћутање као опција увек постоји.
– У оваквим ситуацијама возачи не морају апсолутно ништа да кажу, нису дужни да се инкриминишу нити бране. Оно што остаје као обавеза јесте само поступање по овлашћењима службеног лица, на пример, када вам нареде да изађете из аутомобила ради претреса лица или возила, морате да поступите у складу са тим, а полицајац је дужан да вас све време обавештава о разлозима за такве поступке, фактички, да вам саопштава који је повод неког деловања и која су ваша права. А једно од права је да ћутите, то јест да не морате да се браните – рекла је она.
О чему полиција мора да вас обавести
Ако постоји почетна сумња, полиција вас мора прво обавестити о оптужбама које су подигнуте. Поред тога, службеници морају да вас обавесте о вашем праву на ћутање – ако то не ураде, изјаве које дате не могу се користити на суду или ће се користити, само у ограниченој мери.
Али прво морате бити у могућности да докажете да нисте били обавештени о свом праву на ћутање. Зато је боље да се уздржите и не оптерећујете се спонтаним изјавама. У супротном, саобраћајни прекршај би се могао протумачити као намеран, на пример ако сте намерно возили пребрзо.
Може ли полиција да вас пита где идете
Осим тога, постоје чисто информативна питања која поставља полиција. Међутим, ни на њих не морате да одговарате. Ово укључује класично „Куда идете?“, односно питања о дестинацији путовања или одакле долазите.
Увек се понашајте кооперативно и пријатељски током контроле саобраћаја; олакшаће живот вама, али и полицајцима. Ако сте заиста починили прекршај и ухваћени, покажите своје разумевање.
Ипак то је приватна ствар – али не би требало да кажете да се само возите около. Ово би се могло протумачити као бесмислена вожња тамо-амо. Једноставно реците да имате још посла или обавестите службенике о свом праву да ћутите на неутралан и љубазан начин.
Кад реагујете на одбојан, циничан или чак увредљив начин, можете се увалити у невоље више него што је потребно. Ако желите да оспорите казну упозорења, увек можете то учинити накнадно уместо да о томе разговарате са службеницима на лицу места.
(Блиц)