Грађани Србије ће у већини случајева бити подложни овом систему када прелазе границе ЕУ, а како се наводи у саопштењу Комисије, реч је о најсавременијем ИТ систему који ће дигитално бележити уласке и изласке, податке из пасоша, отиске прстију и слике лица људи који нису држављани ЕУ, а који путују ради краћег боравка у неку од чланица ЕУ или Шенгенског простора.
„Ускоро ће Европа морати да активира најсавременији дигитални систем управљања границом на свету, Систем уласка/изласка. То ће бити велика прекретница у напорима Уније да унапреди безбедност граница, знајући ко улази и ко излази са територије Уније“, рекла је у среду извршна потпредседница Комисије за технолошки суверенитет, безбедност и демократију Хена Виркунен.
Она је додала да се овим предлогом омогућава државама чланицама да постепено уведу нови систем како би осигурали да он од првог дана функционише несметано и безбедно и позвала законодавце да се о томе брзо договоре.
Комесар за унутрашње послове и миграције Магнус Брунер рекао је да ће омогућавање државама чланицама да постепено уведу нови систем осигурати да он неометано функционише од првог дана.
„Морамо знати ко улази и излази из ЕУ. Да бисмо побољшали безбедност и ефикасност граничних прелаза, постављамо ИТ системе са иновативним технологијама. Систем уласка/изласка је велики корак ка интегрисанијем и свеобухватнијем управљању границом“, оценио је Брунер.
У саопштењу Комисије напомиње се да ће систем олакшати путовања, модернизовати управљање спољним границама, смањити преваре у вези са идентитетом, омогућити идентификацију особа које прекораче трајање визе, и ојачати безбедност шенгенског простора.
Систем ће омогућити и аутоматизацију граничних контрола, постепено убрзавање граничних процедура и побољшаће исуство путника, додаје Комисија.
„То је камен темељац архитектуре интероперабилности која омогућава да сви гранични и безбедносни информациони системи комуницирају заједно“, поручује се у саопштењу.
Предлог Комисије, како се напомиње, омогућава државама чланицама да постепено искористе многе предности и могућности система, док граничним властима и индустрији транспорта даје више времена да се прилагоде новим процедурама.
Овај предлог ће сада бити достављен Европском парламенту и Савету ради усвајања, а након тога ће уредба о овом систему ступити на снагу, што ће омогућити државама чланицама да почну са припремама за постепено увођење система.
Увођење система ЕЕС је више пута одлагано, а овај систем разликује се од од Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС), који би, према ранијим најавама, требало да ступи на снагу следеће године и који ће захтевати од заинтересованих путника да попуне кратак формулар, а подношење захтева за ЕТИАС путну дозволу коштаће седам евра.