Početna » Ево шта све можете да пренесете преко границе: Ово је детаљан списак ствари, једна грешка вас може скупо коштати!

Ево шта све можете да пренесете преко границе: Ово је детаљан списак ствари, једна грешка вас може скупо коштати!

Ова листа се односи на увоз робе из земаља ван ЕУ

Готово пред сваки празник и/или празник када људи путују у иностранство, поставља се питање шта се може, а шта не може легално пренети преко границе, колико паклица цигарета може да буде у колима, да ли ће вас „залепити” новчаном казном. ако нађу два котура у пртљажнику сира и „сто“ сланине, да ли је дозвољено носити исту количину пива и вина, шта је са жестоким пићем…



Има ту неких нелогичности, из неких земаља можете увести неограничене количине рибе, из других ни грам меса, нећете нигде имати проблема са слаткишима, али хоћете са храном за бебе. Управо због свих ових правила, којих има толико да их понекад није лако запамтити ни самим цариницима, направљен је и попис шта сме а шта не сме да се унесе у Хрватску.

Прво, треба напоменути да се ова листа односи на увоз робе из земаља ван ЕУ, са изузетком Швајцарске, Исланда, Норвешке, Сан Марина, Андоре и Лихтенштајна. Дакле, за ове последње земље важе иста правила као да превозите робу унутар ЕУ и нема ограничења. За Фарска острва и Гренланд важе још нека посебна правила, али да не бисмо додатно закомпликовали ионако дугачку листу, те две земље овде ћемо изоставити. Укратко, ако увозите робу из трећих земаља (нпр. БиХ, Србија, Црна Гора, Албанија итд.), ограничење за увоз робе не сме бити веће од 430 евра по особи у поморском и ваздушном саобраћају и 300 евра у свим осталим врстама транспорта. , односно 150 евра за путнике млађе од 15 година, без обзира на превозно средство, пише Вечерњи лист.

Зрачни путници у Хрватску могу унијети нешто више духанских производа од оних који путују другим видовима пријевоза. Они који путују авионом могу да понесу 200 цигара, 100 цигарилоса, 50 цигара и 250 грама дувана за пушење. Људи који путују друмом или железницом могу да понесу 40 цигарета, 20 цигарилоса, 10 цигара и 50 грама дувана за пушење. Сви путници могу да понесу исту количину од 50 грама загрејаног дуванског производа, 10 милилитара е-течности и 50 грама тзв. нових дуванских производа из члана 94 став 2 Закона о акцизама.

Алкохолна пића

Када је реч о алкохолним пићима, иста правила важе за путовање друмским, ваздушним и поморским превозом – свако сме да унесе 16 литара пива, 4 литра вина и 2 литра алкохолних пића која имају мање од 22% алкохола, односно један литар јачег алкохолног пића .

Уколико желите да платите акцизу, могуће је, под условом да имате више од 17 година, да унесете 800 цигарета, 400 цигарилоса, 200 цигара, килограм дувана, 10 литара жестоког пића, 90 литара вина, 110 литара пиво и 100 милилитара е-течности, а све то нећете моћи да унесете ни уз плаћање.

Месо, риба, сир, млеко, јаја…

Цариници врше службене контроле производа животињског порекла који су део личног пртљага путника, тако да се месо и млеко и месо и млечни производи уопште не смеју уносити. Дозвољено је унети 20 килограма свеже, сушене, куване, усољене или димљене рибе, козица, ракова и дагњи ​​по особи. Када су у питању други производи животињског порекла, као што су мед, јаја, производи од јаја, пужево месо или жабљи кракови, дозвољено је уношење до 2 кг по особи. Можете унети до 5 килограма свежег воћа и поврћа, осим кромпира.

Остали производи

Путници из трећих земаља могу у Хрватску унијети до 2 килограма млијека за дојенчад у праху, хране за дојенчад и посебне хране која се користи из здравствених разлога и хране за кућне љубимце која се користи из здравствених разлога, под условом да није потребно хлађење прије отварања.

Без ограничења или у количини за личну употребу, сви путници могу у Хрватску унијети крух, колаче, кексе, вафле и наполитанке, дупло печени крух, препечени крух и сличне тостиране производе с мање од 20% прерађених млијечних производа и стабилних производа од јаја на собној температури. Многи други производи као што су чоколаде и слаткиши (укључујући слаткише) са мање од 50 одсто прерађених млечних производа и производа од јаја, додаци исхрани паковани за крајњег потрошача који садрже мање количине (укупно мање од 20 %) прерађених животињских производа могу се увозити без ограничења , маслине пуњене рибом, тестенине и резанци, концентрати супе и појачивачи укуса.

Када је у питању гориво, у канистерима можете превести до 10 литара горива идентичног оном у вашем возилу, тако да нема превоза дизела ако возите бензинац.

Пријем лекова

Уношење готових лекова за личне потребе путника могуће је у количинама неопходним за лечење до месец дана (под условом да их одобре надлежни органи земље произвођача) и уз поседовање одговарајућих медицинска документација (препис историје болести, лекарско уверење). Могуће је унети лекове који садрже лекове, такође за личне потребе путника, у количини потребној за лечење до 5 дана, а уз поседовање медицинске документације, из које произилази неопходност узимања одговарајућег лека.

Ако се ипак одлучите за коцкање, знајте да вас може ошамарити казна до 13.300 евра. Посебно је код утврђивања висине казне важно шта сте и колико покушали да прошверцујете. За кривично дело непријављивање робе или непријављивање све робе или недостављање робе или недостављање све робе, из чл. 64. став 1. тачка 11. Закона о примени царинског законодавства ЕУ прописана је новчана казна за физичко лице од 265 до 6.600 евра.

За уношење или покушај уношења робе на царинско подручје Уније на скривен начин или изношење или покушај изношења робе са царинског подручја Уније на скривен начин и за неподношење царинске декларације за робу или део робе, ако се ради о комерцијалној роби или роби за коју су прописане забране или ограничења увоза или извоза, чл. 63. став 1. Закона о примени царинског законодавства ЕУ прописана је новчана казна за физичко лице од 400 до 13.300 евра.

Познати примјери казни били су 5.100 куна за покушај уношења двије вреће, односно око 15 кг купуса, 3.500 куна за три бундеве, 4.000 куна за три батерије и чак 22.000 куна за 6 килограма свјежег и 5 килограма сухог меса.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept