Многи родитељи, припремајући се за крштење своје бебе, суочавају се са великим бројем питања. Како се припремити за овај важан духовни догађај да све прође како треба? У ствари, у томе нема ништа компликовано ако знате неколико важних нијанси о којима ћемо данас разговарати.
За почетак, важно је схватити да је крштење, пре свега, духовно рођење, очишћење од грехова и улазак у црквену заједницу. На овај дан особа добија свог анђела чувара, који ће га водити и штитити. Зато је важно овој одлуци приступити свесно и чистог срца.
Да бисте правилно извршили сакрамент, потребно је поштовати низ правила
1. Припрема
Родитељи и кумови воде разговоре са духовником, где се објашњава значење крштења и обавезе учесника. По правилу, препоручује се крштење бебе 40. дана након рођења. Према црквеном предању, до тог времена мајка детета добија благослов да се врати у цркву након порођаја. Црквени празници и недеље сматрају се посебно благословеним временима, али је боље уздржати се од крштења у данима поста (посебно Великог васкршњег поста).
2. Бирање кумова
Избор кумова је важна одлука која утиче на духовно васпитање и морални развој детета. У хришћанској традицији кумови постају не само сведоци крштења, већ и духовни ментори. „Небеске маме и тате“ треба бирати узимајући у обзир њихову веру, моралне квалитете и спремност да буду духовни ментори. Дакле, постоје одређене категорије људи којима се категорички не препоручује или чак забрањује да буду постављени за кумове.
Особе које нису крштене или припадају другој вери . Главни услов је да кумови морају бити крштени у хришћанској традицији којој дете припада. Лица која не исповедају хришћанску веру не могу обављати духовне дужности ментора.
Малолетници. У већини хришћанских деноминација, кумови морају бити одрасли, јер то подразумева духовну зрелост и одговорност за менторство.
Особе са неморалним начином живота. Особа која води асоцијалан начин живота, има лоше навике или криминалну прошлост неће моћи да буде пример за дете у питањима духовности и морала.
Психички нестабилни људи. Особе са озбиљним психичким сметњама које ометају њихову способност да обављају кумске дужности нису погодне за ову улогу.
Родитељи детета. У неким традицијама, сами родитељи не могу бити кумови, јер се њихова улога разликује од духовног вођења.
Монаси и монахиње. У једном броју вероисповести лица која су положила монашки постриг не могу да постану кумови, јер је њихов живот посвећен другим духовним дужностима.
Лица под црквеном забраном. То се тиче људи који су изопштени из Цркве или под канонским крштењем.
Важно је запамтити да промена кумова није могућа, чак и ако у будућности престану да воде побожан начин живота. Једини изузетак је ако су променили веру и престали да буду православни.
3. Одећа
Одрасли учесници треба да се облаче скромно. Што се тиче детета, за њега се припрема бела крсна кошуља која симболизује чистоту и чисту одећу, у коју се пресвлачи после причешћа. После крштења кошуљу не треба прати да би се сачувао благослов. На пример, постоји веровање да ако болесном детету ставите крсну одећу, оно ће се брже опоравити.
4. Ритуални предмети
Поред свећа, освећеног напрсног крста и пешкира, неке цркве захтевају посебну воду за обред и икону. По правилу, о свему овоме се разговара унапред.
5 Спровођење сакрамента
Свештеник чита молитве, благосиља воду, затим три пута потапа дете у њу или му полије главу водом, симболизујући смрт и васкрсење са Христом. Различите цркве могу имати своје специфичности за обављање овог чина, па се родитељима саветује да унапред разјасне све детаље, на пример, колико свећа треба донети, како се издаје крштеница и да ли је дозвољено фотографисање и видео снимање.
Даљи духовни живот
Након крштења важно је редовно посећивати цркву, учествовати у тајнама (исповести и причешћа) и живети по хришћанским заповестима. Дете треба да се учи молитви и основама православне вере док одраста, а то је обично обавеза кумова.
Крштење је посебан тренутак испуњен светлошћу и љубављу. Важно је запамтити да главна ствар у овом ритуалу нису толико спољашњи атрибути, већ унутрашње стање душе свих присутних. Важно је да овај дан постане не само лепа успомена, већ и топао подсетник да се сада пред вашом бебом отворио свет који ће га научити чистоти срца и снази вере.