Трамп је то коментарисао првог дана свог повратка на функцију, у Овалној канцеларији и потписивао низ извршних наредби, покушавајући да спроведе једно од својих предизборних обећања.
„То је смешно“, рекао је он и додао:
„Ми смо једина земља на свету која то ради са правом рођења, као што знате, и то је апсолутно смешно“.
Али то није тачно – многе друге земље практикују принцип неограничености – јус соли, што значи „право на земљу“, укључујући суседе САД, Канаду и Мексико.
У ствари, већина земаља које нуде аутоматско држављанство онима који су тамо рођени су у Америци, као што су Аргентина, Бразил, Чиле и Перу.
У Европи, међутим, већина држава практикује принцип jus sanguinis – који гарантује држављанство детету ако су један или оба родитеља те националности.
Ниједна земља у ЕУ не даје аутоматско и безусловно држављанство деци која су тамо рођена од стране родитеља, наводи се на брифингу Европског парламента.
Неке земље имају облик „jus soli“, али то долази са одређеним условима, најчешће да су родитељи морали да живе у земљи одређено време пре него што се дете роди.
Европске земље које имају таква правила су Белгија, Немачка, Ирска, Португал и Уједињено Краљевство.
Неке државе практикују двоструки „jus soli“.
То подразумева да деца рођена у земљи од страних држављана могу добити држављанство по рођењу ако је бар један од њихових родитеља такође рођен у земљи.
Деца на овај начин аутоматски стичу држављанство у Француској, Луксембургу, Холандији, Португалу и Шпанији.
Белгија и Грчка такође имају дупли јус соли али уз одређене услове.
Понекад је jus soli у Европи ограничен забраном двојног држављанства, као на пример у Шпанији.
Овде деца страних држављана могу да стекну држављанство на овај начин само ако се одрекну било ког другог страног држављанства стеченог рођењем, наводи се на брифингу Европског парламента.
Да ли ће Трампов план вероватно успети?
Амерички окружни судија Џон Кохенур за западни округ Вашингтона привремено је блокирао Трампову извршну наредбу о редефинисању држављанства по рођењу, називајући је „очигледно неуставном“.
Председник је рекао да ће се жалити на одлуку, отварајући пут дугој судској борби.
Држављанство по рођењу постоји деценијама у САД и примењује се на децу која су рођена од стране некога у земљи илегално, или било кога са туристичком или студентском визом ко планира да се врати кући.
Трамп и његове присталице тврде да се систем злоупотребљава и да би требало да постоје строжи стандарди да се постане амерички држављанин.
Тврде да је принцип магнет за „туризам рођења“, где труднице улазе у САД посебно да би се породиле како би њихова деца добила држављанство пре повратка кући.
Међутим, други тврде да би то право садржано у 14. амандману Устава, било изузетно тешко поништити, а чак и ако је могуће, то је лоша идеја, јер би то наштетило напорима да се интегришу и асимилирају имигранти и њихова деца.
„Све особе рођене или натурализоване у Сједињеним Државама и које подлежу њиховој јурисдикцији су држављани Сједињених Држава и државе у којој бораве“, каже се у 14. амандману, а како се наводи, ниједна држава неће доносити нити спроводити било који закон који ће умањити привилегије или имунитете грађана Сједињених Држава.
Промена устава био би тежак задатак: нови уставни амандман Конгреса захтевао би две трећине гласова иу Дому и Сенату и ратификацију од три четвртине држава.
Већина правних стручњака верује да не би било могуће одузети држављанство по рођењу, упркос тврдњама владе о супротном.
Дневник