Фузариоза класа, чији је најчешћи и најопаснији узрочник Fusarium graminearum, представља једну од најштетнијих болести пшенице у нашим условима. Иако врсте рода Fusarium могу напасти различите делове биљке, највеће штете настају када до инфекције дође у фази класaња.
Пшеница је најосетљивија на инфекцију током фазе цветања, јер су у том периоду цветови отворени, што омогућава лакши приступ спорама гљиве. Присуство велике количине конидија или аскоспора на површини земљишта и биљним остацима у време цветања може довести до епидемије.
Инфекција Fusarium-ом не само да утиче на количину и квалитет приноса, већ представља и озбиљну опасност по здравље људи и животиња због способности патогена да синтетише микотоксине на зараженим зрнима.
Симптоми се јављају након цветања – делови класа губе зелену боју, постају сламнато жути или бели, а на њима се често јавља ружичаста или наранџаста превлака. У тежим случајевима, целокупан клас бели, док здрави класи остају зелени. С временом, заражене делове могу колонизовати гљиве чађавице, што доводи до поцрнелости класа. Последице су смањен број и квалитет зрна, смањена клијавост и могући губици приноса до 50%.
Инфекцији погодују висока влажност, честе падавине и температуре око 25°C током цветања. Препорука стручњака је сетва декларисаног семена и отпорних сорти пшенице, код којих се време цветања не поклапа с периодом лета спора.
Заразу могу проширити и неки корови, попут теофрастове липице (Abutilon theophrasti), дивљег сирка и амброзије, па је важна контрола коровске флоре.
Превентивне мере укључују благовремену примену фунгицида од почетка до пуног цветања. Третман треба обавити пре најављених падавина, с обе стране класа. Неки од регистрованих препарата који се препоручују су: Delaro Forte, Zantara, Custodia, Revycare, Prosaro, који обезбеђују заштиту не само класа, већ и листа од патогена.
Произвођачима се саветује редовно праћење стања усева и благовремено реаговање како би се спречила епидемија и сачували принос и здравље крајњих потрошача.
Трикић Никола ПССС Смедерево