Југоисток Шпаније захватиле су велике поплаве крајем октобра, услед незапамћених падавина, а уследила су клизишта, одрони, бујице у којима је погинула 231 особа, а три особе се још воде као нестале.
Највише је страдао рејон Валенсије, где су улице биле претворене у велике одводне канале препуне отпада који је водени талас донео.
Уништена су возила, објекти, инфраструктура, а материјална штета је процењена на око 3,5 милијарди евра.
Олуја је првоо погодила Андалузију, где је у граду Ехидо олујни ветар са градом разбио стотине стакала на аутомобилима, а улице поплављене.
Разорнији облик невреме је попримило северније, у зони Валенсије.
Више централноевропских земаља погодиле су поплаве између 14. и 21. септембра, а у поплавама, изазваним циклоном Борис, страдало је 27 особа, док се 9 особа воде као нестале.
Поплавама су биле захваћене Аустрија, Чешка, Немачка, Мађарска, Пољска, Словачка, Румунија, Италија, Молдавија, а штета је процењена на више од две милијарде евра.
Евакуисане су десетине хиљада људи уз помоћ војних транспортних хеликоптера.
Поплавни таласи рушили су куће, мостове, привредне и инфраструктурне објекте, путеве, железничку мрежу.
Обилне падавине су у ноћи између 3. и 4. октобра, код Јабланице и Коњица, у централној Босни и Херцеговини, изазвале поплаве и клизишта у којима је погинуло 27 људи.
Највише жртава било је на простору Јабланице – 19, док је у областии Коњица погинуло пет особа, а у Фојници три.
Ураган Хелена је у септембру однео 228 живота, а 26 лица је нестало, на југоистоку САД и у приобаљу Мексичког залива.
Најтеже су биле последице на територији Флориде, Џорџије и Северне Каролине.
Ураган се кретао од 24. септембра од простора Јукатана пут севера, а ванредно стање било је проглашено у више савезних држава САД – на Флориди, у Џорџији, Алабами, Северној Каролини, Вирџинији.
Више од четири милиона потрошача остало је без струје, а укупна материјална штета процењена је на чак 124 милијарде америчких долара.
Најмање 1.300 особа из Египта, Јордана, Индонезије, Ирана и Сенегала страдало је током хаџилука у Меки у Саудисјкој Арабији, у периоду од 14. до 19. јуна услед незапамћених врућина.
Температура је у Великој џамији у Меки достигла 51,8 степени.
У стампеду приликом верског скупа 2. јула, у Хатрасу, у најмногољуднијој индијској држави Утар Прадеш, погинула је 121 особа, а повређено је најмање 150, укључујући већи број жена и деце.
Реч је редовној верској манифестацији посвећеној хиндуистичком божанству Шиви, која се уобичајено одржава у Хатрасу.
Трагедија се догодила при крају манифестације, којој је присуствовало чак 250.000 људи, уместо осамдесетак хиљада колико тај простор може да прими.
Мост „Френсис Скот Ки“ на реци Патапско, у Балтимору, САД, срушио се 26. марта, пошто је у њега ударило теретно пловило, а у несрећи је погинуло шест особа.
Најмање седам возила са двадесетак људи пало је са моста у реку Патапско.
Међу члановима посаде није било повређених.
Мост, изграђен 1972. године, био је дугачак приближно три километра, са четири саобраћајне траке, а контејнерски брод „Дали“ ударио је у један од носећих стубова моста, након чега се метална конструкција распала.
Брод „Дали“ дужине 289 метара, власништво је данске компаније „Маерск“, а исто пловило било је актер и инцидента у луци Антверпен у Белгији 2016. године.
Код Орска, у руској Оренбуршкој области, на југу Урала, 5. априла је пукла брана, а у поплавама је страдало пет особа, док се две воде као нестале.
Услед пуцања бране на реци Урал поплављено је око 4.000 кућа, а око 10.000 људи је остало без крова.
Орск, други по величини град Оренбуршке области, налази се недалеко од границе са Казахстаном, па је поплавни талас угрозио и делове те земље.
Услед поплава причињена је огромна материјална штета.
Седам особа је погинуло приликом експлозије 9. априла у хидроелектрани Барги, на језеру Сувијана недалеко од Болоње.
Брана на језеру Сувијана се налази између Болоње и Фиренце у области Емилија Ромања.
Петоро људи је тешко повређено, док се четири особе воде као нестале.
На Исланду је 23. августа проглашено ванредно стање након ерупције вулкана Сундункур на полуострву Рејкјанес.
Метеоролошка служба те земље неколико дана раније забележила је појачану сеизмичку активност.
Оближњи Гриндавик претходно је готово напуштен због најава ерупције, а скоро 4.000 становника било је приморано да се евакуише.
Власти су иначе правовремено изградиле вештачке баријере како би преусмериле токове лаве са кључних објеката угрожене зоне, као што су електрана Свартсенги, бања Плава лагуна и сам Гриндавика.
Најмање 78 особа је страдало 3. октобра приликом потонућа брода на језеру Киву, на источној граници Конга.
Пловило које се кретало од Минове у провинцији Јужни Киву пут Гоме у провинцији Северни Киву било је преоптерећено, а на њему се налазило чак 278 путника.
До превртања је дошло на око 700 метара удаљености од пристаништа са којег је кренуло.
Више од 140 лица је погинуло 16. октобра, на северу Нигерије, у држави Јобе, пошто се код града Маџи, догодила експлозија током неопрезног прикупљања горива из преврнуте цистерне.
Возило се преврнуло након што је возач који се кретао од Каноа ка Нгуруу у држави Јобе, на северу земље, изгубио контролу над возилом.
Даљу катастрофу изазвали су локални мештани пожуривши да покупе гориво, без икаквих мера опреза.
Несреће те врсте нису ретке у Нигерији, као и бушење цеви којима се транспортује нафта или ма која врста горива.
Цело острво Куба остало је 18. октобра без струје, свих десетак милиона становника, услед немогућности снабдевања горивом због временских прилика, односно онемогућене пловидбе.
Национални систем за производњу и снабдевање електричном енергијом потпуно је затајио, пошто је једна од главних електрана на острву отказала.
Кубанска влада обуставила је привремено рад школа, појединих државних служби и услуга, за које је процењено да нису непосредно неопходне, настојећи да уштеди енергију.
Снажни ветрови, односно немирно море, изазвани проласком урагана “Милтон“, умањили су способност испоруке горива електранама.
Део четворогодишњег плана за ревитализацију оронуле инфраструктуре Кубе јесте и реконструкција две највеће електране, које се повремено искључују.