Početna » Гугл почиње да прати све наше уређаје: За 8 недеља више нико неће имати приватности

Гугл почиње да прати све наше уређаје: За 8 недеља више нико неће имати приватности

Гугл планира да од фебруара наредне године уведе значајне промене у начину на који се корисници прате на интернету, уводећи технологију која ће заменити досадашње колачиће трећих страна. Ова промена уводи “дигитални отисак прста” (фингерпринтинг), метод који прикупља информације о уређајима и навикама корисника на начин који је готово немогуће контролисати или зауставити.

Регулатори упозоравају да ова технологија “угрожава корисничку приватност” и да је Гугл раније изјавио како је овакво праћење “погрешно и неприхватљиво.”




Гугл објашњава да ова одлука долази услед “напретка у технологијама за очување приватности” (ПЕТс), што компанији омогућава да олакша оглашавање док, како тврди, задржава “очекивани ниво заштите приватности корисника.” Међутим, стручњаци истичу да је реч о потезу који отежава корисницима да разумеју како се њихови подаци користе и који ризици из тога произилазе.

За разлику од колачића, који се могу блокирати или избрисати путем подешавања у прегледачу, “дигитални отисак прста” користи информације попут ИП адресе, подешавања уређаја, апликација које користите и чак навика у прегледању како би креирао јединствени профил корисника. Ова технологија је отпорна на традиционалне методе контроле приватности, што је чини посебно проблематичном.

Регулатори упозоравају: границе приватности се бришу
Британски повереник за информације, Стивен Алмонд, истакао је да нова правила потенцијално крше принципе транспарентности и контроле над приватним подацима. “Фингерпринтинг се ослања на сигнале које корисник не може лако обрисати, чак ни када очисти све податке о сајту. Ово није транспарентно и отежава корисницима да задрже контролу над својом приватношћу“, упозорава Алмонд.

Поред тога, Гугл планира да ову технологију прошири на уређаје попут паметних телевизора и гејминг конзола, наводећи да је ово неопходно због “драматичних промена у начину на који људи користе интернет.” Компанија тврди да ће овај потез помоћи оглашивачима да боље разумеју ефикасност својих кампања у “фрагментираном окружењу” које укључује више платформи и уређаја.

Шта корисници могу да очекују?
Ове промене долазе у тренутку када се Гоогле суочава са притиском америчког Министарства правде, које разматра могуће регулације, укључујући и потенцијалну дезинвестицију Хрома прегледача. Иако Гоогле тврди да ће “одговорно користити податке и пружити заштиту приватности,” многи стручњаци изражавају сумњу да ће нова технологија бити корисна за кориснике. Регулатори су такође јасно ставили до знања да компаније неће имати “слободне руке” у коришћењу технологије попут фингерпринтинга и да свака примена мора бити законита и транспарентна. У супротном, регулаторне агенције су спремне да реагују.

За просечног корисника, ово је подсећање да размотри алтернативе као што су прегледачи са фокусом на приватност и додатне мере заштите на свим уређајима. Нова правила од фебруара означавају почетак нове, сложеније фазе у борби за очување дигиталне приватности.

курир.рс/Телеграф



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept