Početna » Хемијска неисправност најчешћи разлог забране продаје производа у Србији

Хемијска неисправност најчешћи разлог забране продаје производа у Србији

Председница Управног одбора Републичке уније потрошача Весна Перинчић изјавила је данас да је најчешћи разлог забране продаје неког производа широке потрошње у Србији неусаглашеност у односу на хемијске компоненте или хемијска неисправност и додала да се највише контролишу дечије играчке.

Перинчићева је рекла за Танјуг да стандарди који се користе за испитивање и који су нужни да би се установила безбедност производа, пружају заштиту и од механичких повреда, струјног удара, хемијских ризика, као и од високих хемијских температура и гушења.

Коментаришући то што је од почетка године у Србији са тржишта повучено 17 производа, док је прошле године списак производа чија је продаја забрањена имао 133 ставке, Перинчићева је навела да сваки производ мора да прође одговарајуће контроле које се тичу здравствене исправности, безбедности и усаглашености, пре него што се нађе у промету.




Према њеним речима, усаглашеност подразумева да су у складу са прописаним стандардима и онда ти производи имају и ознаку усаглашености.

Перинчићева је истакла да постоје ситуације да се производ већ нашао у промету, а да су инспекцијски органи накнадно утврдили да је небезбедан, или да је РАПЕX систем информисао о томе да је производ који је увезен и дистрибуиран у продајне ланце у Србији небезбедан.

„У том случају пошто наше контролне контакт тачке долазе до информација РАПЕX система за брзо обавештавање, тај производ се повлачи из промета до индентификовања степена ризика при чему се користи начело сразмерности односно процењене опасности од потенцијалног ризика“, објаснила је Перинчићева.

Како је навела, НЕПРО систем Министарства унутрашње и спољне трговине је систем за обавештавање јавности у Србији, који објављује небезбедне производе као што су аутомобили, мали кућни апарати и дечије играчке.

Перинчићева је нагласила да је за дечије играчке највећа контрола на граници, као и да се код дечијих играчака посебно обраћа пажња да се увек узоркују, носе у лабораторију и испитују.

„Националне референтне лабораторије врше контролу производа. Централни орган при увоза производа је Управа царина, тада се врши провера документације производа на основу које се утврђује да ли је производ усаглашен са стандардима који су прописани за ту врсту производа и да ли поседују прописане ознаке усаглашености са стандардима за безбедност производа“, навела је она.

Уколико Управа царина процени да производи нису усаглашени, да представљају потенцијални ризик или да су у питању фалсификовани производи, обавештавају се надлежни органи тржишног надзора, додала је Перинчићева.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept