Početna » ИМОВИНА ВАМ МОЖЕ БИТИ ЗАПЛЕЊЕНА И БЕЗ ДУГА: Јавни извршитељи делују по пријављеној адреси — ево како да се заштитите

ИМОВИНА ВАМ МОЖЕ БИТИ ЗАПЛЕЊЕНА И БЕЗ ДУГА: Јавни извршитељи делују по пријављеној адреси — ево како да се заштитите

Иако немате ни динара дуга, ваша имовина може бити заплењена и продата – и то само зато што је неко пријављен на вашој адреси. Уколико је члан породице или пријатељ у невољи и није у могућности да отплати дуг, а пријављен је на вашу адресу, извршитељи могу доћи управо код вас и пописати вашу имовину.



Како је то могуће?
Извршитељи поступају на основу података о пријављеном пребивалишту дужника. Уколико је неко пријављен на вашој адреси – било да сте га пријавили сами из добре намере, или да нисте ни знали да је ту пријављен – ризикујете да будете оштећени у извршном поступку.

Како да се заштитите?
Иако не можете лично одјавити некога са своје адресе, постоји могућност такозваног пасивизирања адресе. То значи да ће се у званичним евиденцијама навести да лице формално јесте пријављено, али фактички не живи на тој адреси.

– Полиција долази на лице места, утврђује да лице не живи на датој адреси, доноси решење о пасивизацији и доставља га и трећим лицима – објашњава Ненад Владић из удружења „За кров над главом“.

Лице чија је адреса пасивизирана има рок од осам дана да пријави нову адресу или уложи жалбу. Након тог рока, ви као власник станa можете користити то решење у извршном поступку као доказ да дужник не живи на тој адреси.

Закон је јасан, али казне се ретко спроводе

Према Закону о пребивалишту и боравишту, сви грађани су обавезни да пријаве или одјаве адресу пребивалишта и боравишта. За кршење ове обавезе предвиђене су новчане казне од 10.000 до 50.000 динара, али се у пракси оне ретко спроводе.

Последице могу бити драстичне

Уколико је неко пријављен на вашу адресу и има дуг, извршитељ ће доћи и запленити ствари управо са те адресе. Није реткост да људи изгубе вредне ствари или чак стан, иако нису дужници.

– Имали смо случај да је дужнику продат једини стан, али му је пребивалиште остало на тој адреси. Нови власник је затим доживео да му извршитељи покуцају на врата и покушају да му одузму ствари због дугова претходног власника – упозорава Владић.

Шта урадити?
– Проверите ко је све пријављен на вашој адреси
– Уколико лице не живи ту – затражите пасивизацију
– Чувајте уговоре, рачуне и доказе о власништву над стварима
– Уколико добијете решење, користите га у извршном поступку као заштиту

Изузетно је важно да се грађани информишу и заштите на време. Јавни извршитељи поступају у складу са законом, али последице могу бити трагичне за недужне грађане који нису били свесни опасности коју носи једна „адресна ситница“.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept