Бранкица Јанковић је рекла да данас говоримо о изједначавању положаја свих жена, поводом истог животног догађаја, односно рођења детета, а тиме говоримо о правди, правичности и сигурности.
Бранкица Јанковић је рекла да говоримо о сигурности жена које раде врло важне послове, али ван уговора о радном односу, о истинском оснаживању и подршци предузетништву, предузетништву које обављају жене и о популационој политици и демографској ситуацији.
Истакла је да је иницијатива да се изједначе права свих жена јер тренутно жене-предузетнице, оне које обављају послове по основу уговора ван радног односа, а то су и уговори о привременим и повременим пословима, уговори о делу, ауторски, допунски рад и сви они други уговори који нису уговори о радном односу на неодређено или одређено време немају иста права.
„Фаворизовање само једног облика радног ангажовања који се односи само на рад код послодавца, нема неког разумног оправдања. Предузетнице као и жене које обављају послове по основу различитих уговора ван радног односа представљају категорију жена које су пре рођења детета остваривале приходе на које се плаћају порези и доприноси, али немају карактер зараде“, истакла је Јанковићева.
Према њеним речима, управо због тога је упућена иницијатива министарствима у чијој надлежности су рад, запошљавање, финансије, привреда, демографија и породица и здравство, јер овај проблем може само усклађивањем да се реши.
„То би негде представљало један, завршетак читаве те реформе, зато што је Закон о финансијској подршци породици са децом, више пута претрпео измене“, истакла је Јанковићева.
Још једном је појаснила – у случају запослене жене, накнада коју држава исплаћује обухвата накнаду зараде, односно плате и плаћене порезе и доприносе, за разлику од жена предузетница и жена које су радно ангажоване по основу уговора ван радног односа, у том случају накнада коју остварују по основу рођења и неге детета не обухвата порезе и доприносе.