Како Батут наводи, екстремно топло време са температурама од 35 до 40 степени трајаће до 10. јула, а данас и сутра на снази ће бити црвени метеоаларми РХМЗ, што значи да је време веома опасно.
„Потенцијално је топлотни талас могућ и од 3. јула. Прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха биће у домену веома опасне појаве од 4. јула у јужнобанатском округу, 6. и 7. јула на територији Београда, колубарског, мачванског, јужнобанатског и подунавског округа, од 6. до 9. јула у поморавском и моравичком округу, 7. јула у средњобанатском округу, од 7. до 9. јула у борском и зајечарском округу а 9. јула у нишком и јабланичком округу“, поручили су из Батута.
У категорији опасне појаве прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха се очекују у периоду од 3. до 9. јула у већем делу Србије, изузев планинских области.
Упозорења до 5. јула
Прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха биће у домену веома опасне појаве од 4. јула у јужнобанатском округу.
У категорији опасне појаве прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха се очекују 3. и 4. јула на подручју:
Београда
на северу
истоку
деловима западне и централне Србије
Знаци болести повезаних са топлотом на које треба обратити пажњу
Болести повезане са топлотом јављају се у различитим облицима, а благи топлотни стрес може брзо прерасти у топлотни удар опасан по живот ако је особа предуго изложена високим температурама.
Благи облици болести повезаних са топлотом укључују грчеве и осип, а обоје могу да буду узроковани прекомерним знојењем. Хлађење тела и испијање хладних течности могу да помогну.
Када болести повезане са топлотом прерасту у топлотну исцрпљеност, ситуација је озбиљнија. Топлотна исцрпљеност укључује симптоме као што су:
вртоглавица,
мучнина,
прекомерно знојење,
осећај слабости,
жеђ,
главобоља.
Исцрпљеност услед топлотног удара је сигнал да тело губи способност да одржава стабилну температуру. Непосредне акције попут преласка у хладан, идеално климатизован простор, пијење течности, скидања одеће и стављање влажних облога јесу неки од препоручених корака, који могу да помогну и спрече да исцрпљеност прерасте у озбиљнији и најопаснији облик болести од изложености претераној топлоти – топлотни удар.
Особи која доживи топлотни удар потребна је хитна медицинска помоћ. У том тренутку тело више не може да одржава стабилну температуру, она расте и преко 38 степени Целзијуса и може брзо да оштети мозак, срце и бубреге.
Уобичајено особа која пати од топлотног удара исцрпи своје резерве зноја и соли да би се расхладила, па знојење на крају престаје. Њихове когнитивне способности отказују и не могу се сами склонити из опасности. Топлотни удар може да изазове нападе, чак и кому. Уколико се одмах не реагује и температура тела настави да расте, топлотни удар постаје фаталан.
Пошто топлотна исцрпљеност може да доведе до топлотног удара, лечење болести проузрокованих топлотом пре него што напредују од виталног је значаја.
Како препознати када је топлота опасна?
Ризик од топлоте није само због температуре, влажност ваздуха такође повећава ризик од болести проузрокованих великом топлотом јер утиче на то колико добро ће знојење хладити људско тело када постане вруће.
Уместо да само гледате температуру када планирате активности на отвореном, проверите топлотни индекс, који узима у обзир ризик од топлотних болести повезаних са температуром и релативном влажношћу.
Није потребно да су веома високе температуре или веома висока влажност да би топлотни индекс ушао у опасну територију.