Такође, оцењује се да Експо у Београду 2027. представља прилику за америчке компаније.
Инвеститори су позитивни по питању пословања у Србији због стратешке локације земље, добро образоване радне снаге која говори енглески, конкурентних трошкова рада, издашних подстицаја за улагања и споразума о слободној трговини са ЕУ и другим кључним тржиштима, како је наведено у извештају.
Такође, наводи се да је инвестициона клима у Србији побољшана скромно последњих година, подстакнута макроекономским реформама, финансијском стабилношћу и фискалном дисциплином.
Привлачење страних инвестиција је важан приоритет за владу. Србија је свој 30-месечни инструмент за координацију политике са Међународним монетарним фондом заменила са новим двогодишњим стенд-бај аранжманом у децембру 2022. године, који је обезбедио директну помоћ српском буџету за покривање високих трошкова увоза енергије.
Стенд-бај аранжман је, такође, уверио купце државних обвезница, а Србија ће вероватно имати користи добијањем повољнијих стопа него што би иначе, наводи се у извештају.
Стејт дипартмент је оценио да изазови и даље остају, како је наведено, посебно бирократска кашњења и корупција, као и губиташка државна предузећа (СОЕ), велика сива економија и неефикасно правосуђе.
„Политички утицај на економију такође изазива забринутост, ово питање је истакнуто у јануару 2022. када је влада изненада повукла лиценце везане за велики предложени пројекат рударења литијума као одговор на протесте јавности. Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду често помаже инвеститорима када се појаве проблеми, а српски званичници обично реагују на проблеме око улагања“, пише у извештају.
Стејт дипартмент подсећа да је у јуну 2023. Србија изабрана за домаћина Специјализоване изложбе Експо 2027, оцењује се да Експо представља прилику за америчке компаније да испоруче технологију и опрему, као и да понуде стручност и консултантске услуге и наводи се да ће трошкови изградње и рада, као и помоћних пројеката (хотели, итд.) премашити две милијарде долара.
Извештај је оценио да је Влада Србије идентификовала економски раст и отварање нових радних места као главне приоритете и донела је значајне реформе свог закона о раду, грађевинских дозвола, инспекција, јавних набавки и приватизације које су помогле у побољшању пословног окружења.
Стејт дипартмент иситче да Влада полако напредује у решавању проблематичних друштвених предузећа, кроз стечај или приватизацију где је то могуће, као и да планира да приватизује још 56 компанија, а такође полако смањује надувану радну снагу у јавном сектору у Србији, углавном кроз одлазак и границе у запошљавању.
Додаје се да је инфлација у Србији достигла врхунац од 16,2 одсто у марту 2023. али је константно падала, на 5,6 одсто у фебруару 2024.
Укупна, номинална вредност извоза Србије у Русију остала је практично непромењена у 2023. години на 1,2 милијарде долара, док се увоз Србије из Русије скоро преполовио са 3,1 милијарду долара у 2022. на 1,7 милијарди долара услед успоравања увоза нафте и природног гаса, опоравка српске производње струје, благе зима и санкција Русији, закључује се у извештају.