Početna » ЈЕДНА ГРУПА ЉУДИ НАРЕДНИХ ДАНА БИЋЕ НАЈУГРОЖЕНИЈА Докторка упозорава: Без овога не излазите напоље

ЈЕДНА ГРУПА ЉУДИ НАРЕДНИХ ДАНА БИЋЕ НАЈУГРОЖЕНИЈА Докторка упозорава: Без овога не излазите напоље

У НАШОЈ земљи наставља се топлотни талас који ће достићи врхунац у петак и суботу, када се очекују температуре и до 42 степена Целзијуса, а из Градског завода за хитну медицинску помоћ истичу да високе температуре највише погађају пацијенте са кардиоваскуларним болестима.

– Последња 24 часа била су релативно мирна. Разлог томе је, чини ми се, то што су нас грађани послушали и то да у најтоплијем делу дана нема толико људи на улицама. Када се понашате разумно и слушате упутства лекара, и ово лакше прође – рекла је др Ивана Стефановић, лекар Градског завода за хитну медицинску помоћ.

Према њеним речима, током ноћи било је 100 интервенција, што је и просек – 20 на јавном месту, пет педијатријских позива, а и даље има доста саобраћајних незгода – током јучерашњег дана их је било седам, рекла је др Стефановић.

Она указује да тропски талас и високе температуре највише погађају пацијенте које већ имају неке хроничне болести, најчешће оне са кардиоваскуларним болестима.

– Када знате да вам је срце преоптерећено само зато што је напољу висока температура, онда ви немојте радити ништа додатно чиме бисте оптеретили срце – рекла је др Стефановић.

Како је истакла, код себе увек треба имати неку течност, најбоље воду.

– Али од много воде може вам бити мука, исцедите и неко воће – мед, такође и нешто слано имајте код себе – здраве грицкалице, бадем… Ако смо умерени, наш организам има систем да се прилагоди – објашњава др Стефановић.

Према њеним речима, једини начин да се одбранимо од високих температура јесте да срце рашири крвне судове на периферији и то значи да срце ради под повећаним напором, да треба брзо да се прилагођава, јер мора да обезбеди унутрашњу хомеостазу, мора да обезбеди унутрашњу температуру, јер ако се иоле промени, онда долази до тешких последица.

– Немојте обављати тешке набавке и тешко носити у рукама. Ако сте хронични пацијент, избегавајте узбрдице. Останите у најтоплијем делу дана од 11 до 17 часова код куће и, молим вас, слободно укључите климу или било који расхладни уређај који имате у кући – то је оно чега се наши најстарији суграђани плаше, као и васпитачице у вртићима да се деца не прехладе, а врло је важно да буду у пријатној атмосфери да им не буде претопло. Нема разлога да губе електролите знојењем – умереност је важна – саветује др Стефановић.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

You may also like