У 2025. години, жене могу отићи у старосну пензију са 63 године и 10 месеци, уз најмање 15 година стажа осигурања. Ово је део постепеног повећања старосне границе које ће трајати до 2032. године, када ће женама за пензију бити потребно 65 година живота.
Ако жена има 45 година радног стажа, може се пензионисати без обзира на старосну доб, али само ако су сви доприноси редовно уплаћени током целог радног стажа.
За превремену пензију у 2025. години, жена мора имати 60 година живота и најмање 40 година стажа. Међутим, превремена пензија се трајно умањује за 0,34% за сваки месец који недостаје до пуне старосне границе (65 година). Највеће могуће умањење износи 20,4%.
Додатно, жене које раде на пословима са бенефицираним радним стажом могу остварити право на ранији одлазак у пензију јер им се стаж рачуна са увећаним трајањем.
Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Услови за пензионисање жена ће се мењати у наредних девет година, тачније до 2032. године, при чему ће се помера број година потребних за стицање права на пензију. Ова реформа ће резултирати тиме да жене неће моћи да се пензионишу пре него што напуне 65 година.
Постепено повећање границе за одлазак у пензију за жене
Једна од кључних измена односи се на постепено повећање старосне границе за одлазак у пензију за жене. Према важећим прописима, до 2032. године биће потребно да жене достигну старосну границу од 65 година. Овај период ће се повећавати годишње за два до шест месеци. Ипак, услов за пензионисање, као што је 15 година радног стажа, остаје непромењен.
Важно је напоменути да године живота за одлазак у старосну пензију нису релевантне ако осигураник има 45 година радног стажа. У том случају, може се пензионисати без обзира на старосну границу, под условом да су доприноси редовно уплаћивани током целог радног стажа. Осигураници треба да провере М-4 образац или да се обрате филијали ПИО Фонда уз личну карту ради добијања листе са подацима о стажу и зарадама.