Свако незапослено лице има право на бесплатно здравствено осигурање, али постоје различити услови који се примењују на оне који примају новчану накнаду од Националне службе за запошљавање (НСЗ) и на друге незапослене особе. Ево како незапослени могу остварити ово право:
- Право на бесплатно здравствено осигурање
Корисници новчане накнаде:
Особе које примају новчану накнаду по основу незапослености имају право на здравствено осигурање. Према Закону о здравственом осигурању, Национална служба за запошљавање је обавезна да обрачунава и уплаћује доприносе за здравствено осигурање за све кориснике новчане накнаде. Током овог периода, корисници имају право на пуну здравствену заштиту, укључујући накнаду за време привремене спречености за рад и трошкове превоза у вези са коришћењем здравствене заштите.
2. Незапослени без новчане накнаде:
Особе које су незапослене, али не примају новчану накнаду, могу остварити право на здравствено осигурање само ако су класификоване као социјално угрожене. Да би испунили овај услов, њихови месечни приходи по члану породице не смеју прелазити минималну нето зараду утврђену законима о раду у месецу када се пријављују за осигурање.
Минимални месечни приходи у Србији се дефинишу према Закону о раду и ажурирају се сваке године. У 2024. години, минимална нето зарада износи 40.000 динара, што значи да су месечни приходи по члану породице за остваривање права на бесплатно здравствено осигурање не смеју прелазити ову суму.
Права из здравственог осигурања
- Незапослени имају право на здравствену заштиту, накнаду за време привремене спречености за рад и накнаду трошкова превоза за коришћење здравствених услуга, под условима који су прописани законом.
- Ако незапослено лице које прима новчану накнаду постане привремено спречено за рад, има право на исплату накнаде према прописима о здравственом осигурању. У случају престанка права на новчану накнаду, исплата се наставља, али не дуже од 30 дана од тренутка када је настала привремена спреченост.
- Како остварити право
Права из здравственог осигурања остварују се у оквиру филијале где је лице пријављено на пребивалиште. Здравствена књижица се издаје и оверава од стране надлежне испоставе Републичког завода за здравствено осигурање, у складу с пребивалиштем корисника.
У закључку, незапослени имају различите начине да остваре право на бесплатно здравствено осигурање, зависно од тога да ли примају новчану накнаду или се сматрају социјално угроженима. У оба случаја, важно је да испуне прописане услове како би обезбедили здравствену заштиту.
Минимална зарада у Србији за 2024. и 2025. годину је следећа:
- Минимална зарада за 2024. годину:
- Октобар: 49.864,00 РСД (нето), 67.566,33 РСД (бруто)
- Новембар: 45.528,00 РСД (нето), 61.380,88 РСД (бруто)
- Децембар: 47.696,00 РСД (нето), 64.473,61 РСД (бруто)