Низак ниво гвожђа у крви и те како утиче на квалитет живота јер гвожђе има врло важну улогу у многим метаболичким процесима у организму, а јако је важно и за имунолошки одговор организма. Како повећати гвожђе у крви?
Мањак гвожђа у организму често узрокује анемију, која може бити да буде изазвана и неодговарајућом исхраном. Једини сигуран начин да проверите да ли је гвожђе у суфициту у вашем организму јесте анализа крви.
Симтоми који указују на низак ниво гвожђа у крви
Брзо се умарате, чак и након дугог спавања и одмора; имате кратак дах, чак и након слабије интезивне шетње; бледи сте; хвата вас вртоглавица; нокти и коса су вам крти и суви; често сте прехлађени; лоша концентрација; немате апетит и зуји вам у ушима; имате синдром немирних ногу.
Које намирнице треба да једете да повећате ниво гвожђа у крви?
Црвено месо је богато оном врстом гвожђа које тело лако апсорбује, али ових дана многи људи или смањују унос црвеног меса или га потпуно избацују из употребе. Издашни извори гвожђа налазе се и у тамнозеленом листастом поврћу, као што су кељ и спанаћ, и махунаркама, као што су грашак и сочиво. Проблем је у томе што не апсорбујете онолико гвожђа из биљних извора као из месних.
Џигерица је на пример, један од најбољих извора гвожђа у исхрани – 100 г садржи 6,9 мг гвожђа (око 35% дневне потребе за гвожђем за жене). У биљним производима има доста гвожђа, али од неких се гвожђе лошије апсорбује због високог садржаја фитинске киселине у овим производима (када су махунарке, сочиво или спанаћ у питању).
Имамо и најбољи рецепт са џигерицом!
Шаргарепа, кромпир, цвекла, бундева, броколи, парадајз, карфиол и бели купус (укључујући кисели купус), репа ће дижи такође ниво гвожђа у крви јер садрже јабучну, лимунску или аскорбинску киселину и доприносе бољој апсорпцији гвожђа из намирница.
А шта је с хлебом, питате се? За дизање нивоа гвожђа у крви најбољи је хлеб од киселог теста. Кад се направи хлеб од киселог теста, процес ферментације разлаже питичну киселину и тако гвожђе остаје доступније за апсорпцију.
Кафа, чај, млеко и млечни производи, какао, чоколада и велика количина влакана у исхрани смањују апсорпцију гвожђа. Ниво гвожђа се може смањити и због недостатка витамина, као што су витамини Б, као и других фактора, не само због недостатка гвожђа. Важно је свакако посетити лекара, а здрава исхрана увек је од помоћи.
блиц.рс