Једно од кључних питања за сваког будућег пензионера је: колико ће износити моја пензија? Иако је ово питање од великог значаја, често је и збуњујуће због сложености законских прописа и обрачуна. У овом чланку ћемо покушати да поједноставимо процес и објаснимо како се тачно рачуна висина пензије према Закону о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО).
Како се утврђује право на пензију?
Пре него што се приступи обрачуну висине пензије, прво се проверава да ли особа испуњава услове за остваривање пензије. То укључује утврђивање укупног пензијског стажа, који се састоји од радног стажа и посебног стажа (на пример, стаж стечен због учешћа у рату или одгоја трећег детета).
Које зараде се узимају у обзир?
Након што се утврди стаж, прелази се на обрачун висине пензије. Први корак је утврђивање свих зарада које је осигураник остварио током своје каријере. Ове зараде се упоређују са просечном зарадом у Србији за сваку календарску годину. Од 2003. године, обрачун се базира на свим приходима за које су плаћени доприноси за пензијско и инвалидско осигурање, укључујући и зараде остварене кроз самосталну делатност.
Како се рачуна годишњи лични коефицијент?
За сваку годину стажа се рачуна годишњи лични коефицијент, који представља однос између остварене зараде и просечне зараде у земљи. Ако је зарада већа од просечне, коефицијент је већи од 1, а ако је мања, коефицијент је мањи од 1. Највиши могући годишњи лични коефицијент је 5, што ограничава максималну висину пензије.
Шта ако нема података о заради?
Ако за неке године нису доступни подаци о заради, од 30. септембра 2018. године важе измене Закона које омогућавају да се за те године користи коефицијент из осталих година стажа. Ово помаже да се избегне негативан утицај година за које нема података и осигурава реалнији обрачун пензије.
Како се утврђује лични коефицијент?
Након што се одреде годишњи лични коефицијенти, израчунава се просечни лични коефицијент. То се ради тако што се збир свих годишњих коефицијената дели са укупним трајањем стажа за који су коефицијенти израчунати. Овај коефицијент се множи са укупним трајањем пензијског стажа, укључујући и посебан стаж.
Додатне компоненте обрачуна
За жене се стаж увећава за 6%, а инвалидским пензионерима се стаж увећава на основу године у којој су постали инвалиди. Ове увећане вредности се користе за израчунавање личног бода, који се затим множи са општим бодом (јединственим за све пензионере) како би се добио износ пензије у динарима.
Како се обрачунава последња година рада?
Од 1. јануара 2019. године, зарада остварена у последњој години рада не упоређује се више са просечном зарадом за целу календарску годину. Уместо тога, користи се обрачунски износ просечне годишње зараде, који се добија на основу просечне месечне зараде за период до краја месеца који претходи месецу у којем се остварује право.
Једноставан пример обрачуна
За осигураника који је остварио 35 година стажа и имао тачно просечну зараду током целог радног века, обрачун би изгледао овако:
Годишњи лични коефицијент: 1
Просечни лични коефицијент: 1
Лични бод: 35
Месечни износ пензије: 35 x 1.111,25 динара = 38.893,75 динара
Да бисмо израчунали лични коефицијент, користићемо податке о минималној пензији. Почетни износ пензије може нам помоћи да одредимо основни коефицијент који се користи за обрачун.
Минимална пензија: 23.684 динара
Претпоставимо да је пензионер у свим годинама остваривао зараду која је једнака просечној заради у Србији (која одговара минималној пензији). За једноставност, узмимо да је коефицијент 1 (што значи да је зарада била у потпуности у складу са просечном зарадом).
3. Обрачун Личног Коефицијента
За овај пример, будући да је зарада била у складу са минималном пензијом, лични коефицијент ће бити 1 за све године.
Укупан стаж: 35 година
Збир свих годишњих коефицијената: 35 x 1 = 35
Просечан лични коефицијент = Збир годишњих коефицијената / Укупан стаж = 35 / 35 = 1
4. Израчунајте Лични Бод
Претпоставимо да је општи бод за обрачун 1.111,25 динара (вредност бода у јануару 2023).
Лични бод = Просечан лични коефицијент x Укупан стаж = 1 x 35 = 35
Износ пензије = Лични бод x Вредност бода = 35 x 1.111,25 = 38.893,75 динара
5. Прилагођавање за Најнижу Пензију
Како би се износ пензије прилагодио минималној пензији:
Ако би израчуната пензија била већа од минималне, користимо минимални износ као основ. У нашем примеру, израчунати износ пензије (38.893,75 динара) је већи од минималне пензије (23.684 динара), али за прецизне износе у стварности се користи важећи закон и регулативе које могу одредити тачне износе пензије.
6. Увећања и Специјалне Категорије
Ако је пензионер инвалидски, или припада специјалној категорији (нпр. војни инвалиди), пензија се може додатно увећавати према посебној формулацији закона.
У овом једноставном примеру, пензионер са 35 година стажа који је остваривао просечну зараду у складу са минималном пензијом, имао би износ пензије од 38.893,75 динара према обрачуну. Ако је минимална пензија мања од обрачунатог износа, пензија се прилагођава минималном износу према закону.
За прецизан обрачун у пракси, препоручује се консултација са стручњацима из области пензијског осигурања или коришћење званичних алата и калкулатора које пружају надлежни органи.
Обрачун пензије може бити сложен и захтева пажљиво праћење законских прописа и правилно вођење евиденције о зарадама. Ако имате недоумице у вези са обрачуном, препоручује се да се консултујете са стручњаком или надлежним органима како бисте осигурали тачност износа своје пензије. Не заборавите да незванични обрачуни често могу бити само приближни и не треба их узимати као коначне износе.