Када се поднесе захтев за пензију први део поступка се састоји од утврђивања чињеница које утичу на остваривање права на пензију.
У овој, првој, фази поступка, поред контактирања послодаваца који своје обавезе нису испунили на време, потребно је заиста утврдити све што може да утиче на право.
Често се странке зачуде када им се траже докази о служењу војног рока, или додатни докази о раду пре више деценија.
Али, ништа од тога није без разлога, објашњава Глас осигураника. Пре доношења решења, овлашћени радник Фонда у обавези је да у потпуности „рашчисти” све што је у поступку сазнао. Неопходно је проверити сва евентуална поклапања периода осигурања, утврдити податке о свим накнадама, најчешће оним за боловање, прибавити све доказе о оствареним зарадама.
Сви знамо да је деведесете године прошлог века обележио распад СФРЈ. Ти догађаји учинили су многе некадашње послодавце иностраним.
Неретко се архиве података за све раднике налазе у седиштима некадашњих великих компанија, ма где да су заправо радили. Да би се до тих података дошло потребно је време. У овој фази поступка прикупљају се и подаци о обављању самосталне делатности, уверења о плаћеним доприносима, уверења о бенефицираном стажу… Све оно што вам до подношења захтева за пензију није ни пало на памет као важно, сада то постаје. Јер сваки пропуст у утврђивању чињеница у овој фази може касније да изазове проблеме. Због тога се немојте устручавати да се укључите у поступак. Ако имате сазнања о подацима који недостају, ако знате да имате и стаж који није уписан у радну књижицу, ако знате било шта што може да помогне – право је време да то и саопштите референту. Још је боље да сачините писану изјаву, а нарочито у случају када се то од вас и тражи.
Могуће је да ће пре решења о пензији на вашу адресу доћи и неко друго решење.
На пример, можда је потребно утврдити својство осигураника за неки период када нисте били пријављени. Можда сте у неком периоду, или непосредно пре пензионисања, сами уплаћивали доприносе. Референт мора и то да утврди и да донесе решење о престанку својства осигураника по том основу. Лица која су се бавила пољопривредом можда имају периоде за које треба утврдити мировање осигурања. У најтежој варијанти, можда ћете добити решење да се поступак прекида до утврђивања неког претходног питања без кога није могуће одлучити о праву. На пример, то може да буде утврђивање постојања ванбрачне заједнице у појединим захтевима за породичну пензију. Не очајавајте, и ово је редован део поступка.
Нема разлога да предмет стоји на полици и чека.
Када се утврди оно што је потребно, најбоље је да и сами тражите наставак поступка. Наравно, претходно поднет захтев важи и даље. Када се коначно уклопе све коцкице, приступа се доношењу решења. Заправо, референт прво израђује нацрт, према доказима којима располаже. Поступак доношења решења подразумева и обавезну контролу нацрта коју увек спроводи други запослени, не онај који је нацрт израдио. На овај начин се постиже додатна контрола законитости у раду.
Контролор може нацрт да врати са примедбом, или да на њега да сагласност. У том случају, решење је практично донето.
Затим се спроводи административни поступак који подразумева и достављање решења подносиоцу захтева. Ако је утврђено право на пензију, један примерак иде и служби која ће да врши исплату на рачун корисника. За осигуранике који су радили у иностранству, у том тренутку се прописани обрасци шаљу у све земље које треба да одлуче о пензији по својим прописима. Наравно, један примерак увек остаје архивиран – у предмету.
Добили сте решење и шта сада?
Ако сте задовољни, најбоље је да са својим најмилијима прославите одлазак у пензију. Међутим, ако сматрате да у решењу нешто није у реду, имате право да поднесете жалбу. Рок је 15 дана од дана пријема решења. То значи да у овом року жалба мора да се преда на шалтеру Фонда, или да се путем поште пошаље препоручено. У жалби ћете обавезно навести број и датум решења и оно што сматрате да у њему није добро. Уколико имате доказе који нису већ били у предмету, а могу да поткрепе тврдње из жалбе, обавезно их приложите. По жалби може да реши и првостепени орган и најчешће је то онај исти референт који је израдио нацрт. Ово ће се десити ако се он сложи са наводима жалбе и у потпуности их усвоји. У сваком другом случају комплетан предмет се прослеђује другостепеном органу – Дирекцији РФ ПИО. Другостепени орган може да усвоји жалбу и поништи првостепено решење, или да одбије жалбу. У ретким случајевима, другостепени орган може и да поништи решење и сам спроведе поступак и донесе ново решење.
Ако добијете одлуку којом је првостепено решење поништено, предмет се враћа тамо где је поступак и вођен. Нови поступак обично краће траје, али је могуће да ће бити потребно додатно прибављање доказа.
У сваком случају, на вама је да се укључите у поступак и помогнете колико можете. Уколико је жалба одбијена, преостаје могућност тужбе Управном суду који онда од Фонда преузима даље поступање, до доношења пресуде.
На ову тему могло би још да се пише, али ово су само неки основни детаљи. Сваки поступак је специфичан и представља јединствен изазов.
За описивање свих ситуација вероватно не би била довољна ни енциклопедија.
Ипак, надамо се да смо бар мало уклонили недоумице са поступка који води Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање када поднесете захтев за пензију.