Владан Шћекић, програмски директор Центра за унапређење животне средине, каже да прозјумери вишкове депонују на чување, а када им недостаје електричне енергије – повлаче залихе.
Вишкови и повлачење доносе неке трошкове и циљ је да се троши што више енергије док се она производи, зато што тада нема обрачуна, сумира Шћекић.
Програмски директор Центра за унапређење животне средине Владан Шћекић објаснио је у Јутарњем програму Радио-телевизије Србије да су прозјумери, заправо, купци-произвођачи струје.
„Када су у питању домаћинства, то су она која су на сопствени кров поставила соларну електрану (панел) и произведену електричну енергију користе за сопствене потребе. Када им је производња већа од потрошње, вишкове привремено одлажу у електродистрибутивни систем, односно, својеврсну виртуелну батерију. Када је потрошња већа, вишкови се повлаче, а ако ни то не задовољава потребе потрошње, струја се даље повлачи из постојеће мреже, као и код других грађана“, наводи Шћекић.
Истиче да прозјумер може да буде свако коме је кров објекта на који жели да постави соларне панеле исправан, а његов правац одговарајући, уз исправне кућне инсталације.
„После се одређује величина соларне електране, на основу предвиђене потребне потрошње домаћинства на годишњем нивоу. Затим се ангажују извођачи радова на соларној електрани и пролази се кроз процес прилагођења, прикључења и пуштања у рад“, указује саговорник.
Како домаћинства постају прозјумери
Власници породичних кућа и сви који су заинтересовани за изградњу соларне електране, 30. октобра ће моћи да сазнају детаље на бесплатној инфо сесији „Како домаћинства постају прозјумери“.
„Најважније је што ћемо представити како најбоље искористити соларну електрану, односно, како спровести што већу директну потрошњу – да трошимо што више енергије док се производи, јер тада не кошта ништа и није предмет обрачуна. Слање вишкова и повлачење регуларне струје доносе неке трошкове“, каже Шћекић.
Наглашава да државне субвенције могу да смање трошкове инсталација соларних електрана.
„Сама изградња је све јефтинија. Тренутно може да се добије до 50 одсто износа инсталације соларне електране. Око 420.000 динара, јер је процењено да соларна електрана од шест киловата задовољава потребе домаћинства, што значи да се од државе добија око три киловата. Домаћинства могу да граде соларне електране до 10,8 киловата. Са ефикасном употребом, инвестиција може да се исплати за пет до осам година“, сумира Шћекић.
Закључује да се предвиђене измене законодавства односе на начин обручана.
„То ће на неки начин бити мање повољно за прозујмере. Они су до сада били на такозваном нето мерењу, својеврсној субвенцији. Убудуће се се обрачунски периоди распоредити на месец дана. На дугорочном нивоу соларне електране ће се исплатити“, истиче програмски директор Центра за унапређење животне средине.