Početna » Како убрзан или успорен рад штитне жлезде утиче на срце? Кардиолог открива природу ове везе

Како убрзан или успорен рад штитне жлезде утиче на срце? Кардиолог открива природу ове везе

Због каквих симптома пацијент чешће заврши код кардиолога уместо код ендокрионолога и колико се то често дешава, објашњава проф. др Синиша Павловић, интервентни кардиолог.

Штитна жлезда је орган од великог значаја за регулацију функција целог организма, укључујући и рад срца. Њена појачана или смањена функција (хипертиреоза и хипотиреоза) може значајно да утиче на срчане активности, каже на Инстарам налогу проф. др Синиша Павловић, интервентни кардиолог.



– Када је функција штитне жлезде појачана, долази до убрзаног рада срца, пацијенти осећају да се лакше замарају и као да цео дан трче, чак и када стоје у месту. У пракси се често дешава да ове особе прво потраже помоћ кардиолога. Након анализе електрокардиограма, разматрамо два најчешћа узрока који нису директно повезани са срцем – значајну анемију, коју можемо да искључимо када видимо да пацијент није блед, или поремећај функције штитне жлезде. У другом случају се консултујемо са нашим колегама ендокринолозима и најчешће се то решава њиховим делом посла, а наш део посла је касније да то само испратимо – наводи професор.

Смањен рад штитне жлезде

С друге стране, код смањене функције штитне жлезде, срчани рад се успорава. У екстремним случајевима то може да доведе до ситуација које захтевају процену могућности уградње пејсмејкера. Кардиолог у том случају мора да искључи хипотиреозу као узрок, пре него што се донесе одлука о овом захвату.

– Интересантно је да се повремено јављају и парадоксалне ситуације код хипертиреозе – штитна жлезда ради појачано, али без убрзаног рада срца. У таквим случајевима лекар мора пажљиво да прати клиничке знакове и на основу њих препозна потенцијални проблем, како би пацијента упутио ендокринологу – објашњава проф. др Павловић.

Повећан број пацијената

Данас се поремећаји функције штитне жлезде јављају знатно чешће него ранијих деценија и јако је важно да лекар мисли на ту могућност, додаје.

– Терапијски опсег који нам је на располагању је релативно богат, а може да укључује лекове, али и хируршку интервенцију у одређеним случајевима. Када се функција штитне жлезде нормализује, могуће је не само очувати здравље срца, већ и свих других органа у телу – поручује кардиолог.

здравље.курир.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept