Увођење камера с вештачком интелигенцијом, које би аутоматски препознавале прекршаје попут проласка кроз црвено светло, прекорачења брзине и непрописне употребе мобилног телефона уз аутоматско слање казни, затим измене ограничења за возаче са пробном дозволом зарад омогућавања испуњења основни животних и друштвених активности, обавезна едукација младих возача у периоду од две године након добијања дозволе, а која би укључивала и симулацију вожње у тешким условима (киша, магла, лед), дозвољавање бициклистима да се у једносмерној улици крећу двосмерно – све су ово могуће новине у новом Закону о безбедности саобраћаја (ЗОБС), на којем се интензивно ради.
Важећи ЗОБС на путевима је усвојен 2009. и од тада је претрпео више ад хоц измена, као и системске 2018. и 2023. године. Сада је потребно је да се закон прилагоди технолошким достигнућима и новинама у другим областима које су од значаја за безбедност саобраћаја, а шира и стручна јавност има прилику да даје своје предлоге на мејл адресу збс.предлози@муп.гов.рс.
„Од кључног је значаја да се, пре свега, исправе нелогичности које су настале услед његових бројних измена“, каже за Курир Славиша Лакићевић, начелник Управе саобраћајне полиције, и додаје:
„Међу обавезама које је Република Србија преузела у процесу придруживања Европској унији јесте и потпуно усклађивање прописа из области безбедности саобраћаја, тако да ће се истовремено радити на имплементацији одредаба релевантних прописа ЕУ. Ангажоваћемо све капацитете да се посао уради пре свега квалитетно, али и у што краћем периоду.
Лакићевић подсећа да су последњим изменама уведена нека нова решења.
„Међутим, неочекивано велики број одузетих возила вишеструких повратника и учесника без права на управљање возилом, као и велико страдање у саобраћају, потврђују да систем управљања безбедношћу саобраћаја није делотворан и да је неопходно увести крупније измене у регулативи, прописивању одговорности и надзору над радом.
Циљ радне групе је да закон буде једноставан и применљив како за саобраћајног полицајца, тако и за судије, што значи и бољи ефекат на грађане – јасне границе прихватљивих грешака као блажих прекршаја, недопустивих понашања и привременог, односно трајног искључења из система.
„Неопходна је и едукација кроз школски систем не само за прва четири разреда већ и за средњошколски узраст, јер је велико страдање младих возача“, нагласио је начелник.
Као примере на које би требало да се угледамо јесте онај из законодавства Словеније о заштити младих возача и смањењу ризика у првим годинама возачког стажа кроз обавезан тренинг безбедне вожње, а који финансира Удружње осигуравача. Или пак постизање ефикасности по угледу на Турску, где у обрасцу возачке дозволе обавезно мора да се наведе мејл адреса „у циљу брзе кореспонденције са учиниоцем приликом документовања прекршаја, а што резултира смањењем трошкова за цео систем, смањењем могућности злоупотребе и одуговлачења поступка и максималан ефекат санкције“.
Предлози могућих новина
Начелник Лакићевић је истакао неке од предлога који ће разматрати радна група за израду новог Закона о безбедности саобраћаја на путевима:
Аутоматски надзор саобраћаја
– Увођење паметних камера: камере са вештачком интелигенцијом могле би аутоматски да препознају прекршаје као што су пролазак кроз црвено светло, прекорачење брзине и непрописна употреба мобилног телефона, уз аутоматско слање казни
Увођење „зелених бонуса“
– Возачи који нису починили ниједан прекршај у одређеном временском периоду могли би да добију бонусе, као што су попусти на осигурање или могућност смањења пореза на возила
Дигитални возачки досије
– Сваки возач би имао дигитални досије доступан путем апликације, где би могао да види све прекршаје, казне и награде, као и податке о техничкој исправности свог возила
Нулта толеранција на алкохол
– Обавезан алко-тест приликом сваког заустављања: полиција би приликом рутинских контрола или саобраћајних прекршаја вршила обавезан алко-тест, без обзира на ситуацију
Заштита рањивих учесника у саобраћају
– Увођење специјалних зона у којима су приоритет пешаци и бициклисти, са ограниченом брзином вожње за моторна возила (нпр. 20 км/х). Постављање више бициклистичких стаза и прелаза са посебном светлосном сигнализацијом за бициклисте
Обавезна едукација за младе возаче
– Младим возачима би могла да буде уведена обавезна едукација у периоду од две године након добијања дозволе, која би укључивала симулације вожње у тешким условима (киша, магла, лед), као и радионице о одговорности у саобраћају
Повећање висине казни
– Повећање распона новчаних казни, степеновање казни, разматрање нових мера
Мере трајног одузимања возила
– Трајне забране управљања одређеним категоријама
Дефинисање контроле недозвољених медикамената
– Да ли искључиво путем унапређења средстава за контролу или прописивати нове процедуре (сарадња са здравственим установама и носиоцима послова безбедности саобраћаја)
Дефинисање правих мера ограничења за возаче с пробном (П) возачком дозволом
– Преиспитивање у којој мери постојећа ограничења онемогућавају возаче са пробном возачком дозволом да испуњавају основне животне и друштвене активности
Стриктнија регулација употребе мобилних уређаја
– Разматрање технологија које би онемогућиле употребу мобилног телефона током вожње (осим за хитне случајеве и навигацију)
Подстицање електричних возила
– Повећање субвенција за куповину електричних возила, са посебним нагласком на њихову безбедност, смањење загађења и прилагођавање путева за њихову употребу. Такође, увођење привилегованих трака за електрична и хибридна возила у градским зонама
Обавезна употреба напредних технологија у возилима
– Увођење обавезних сензора за мртве углове и система аутоматског кочења – Интеграција технологије која би аутоматски ограничавала брзину возила у складу са постављеним саобраћајним знаковима, смањујући могућност прекорачења брзине.