Поставља се питање које то још грешке возачи најчешће праве када крећу на путовања
Сезона годишњих одмора донела је доста интензивнији саобраћај на путевима широм Србије, али и повећан ризик од незгода услед умора возача. Због тога је Агенција за безбедност саобраћаја у сарадњи са Министарством унутрашњих послова покренула нову кампању „Вози одморан“.
О каквој кампањи је реч за Еуронеwс Србија је говорио Милош Милекић, начелник Одељења за планирање, превенцију и едукацију Агенције за безбедност саобраћаја.
Кампања „Вози одморан“ традиционално спроводи током летњих месеци.
Милекић каже да се кампања реализује дуж најпрометнијих путних праваца, на граничним прелазима, на одмориштима као и у великим туристичким центрима.
– Сам слоган и фокус ове кампање је да на свака два сата направимо паузу од минимум 15 минута или колико год је потребно времена да се одморимо. Пре свега, пре него што и кренемо на само путовање, потребно је на правилан начин испланирати целокупно путовање – рекао је он.То планирање треба да се састоји из три сегмента.
Милекић каже да на пут, пре свега, треба кренути одморан и здрав.
Такође, треба проверити исправност возила пре поласка на планирани пут.
– Морамо исконтролисати своје возило, да ли је технички исправно, да ли су кочиони системи и управљачки систем исправни, да проверимо течности у аутомобилу и затим да испланирамо руту путовања, односно да испланирамо где ћемо се зауставити, где имамо могућност да се безбедно зауставимо и одморимо и како ћемо најбезбедније стићи до крајњег циља путовања – рекао је саговорник Еуронеwс Србија.
Које грешке најчешће праве возачи?
Ускоро ће и пик сезоне када су у питању путовања јер ће многи отићи на годишњи одмор.
Поставља се питање које то још грешке возачи најчешће праве када крећу на путовања и у току путовања, као и шта још то могу бити неки потенцијални узроци несреће.
Милекић каже да се, пре свега, возачима саветује да се редовно хидрирају.
– Сведоци смо температурних скокова који иду преко 40 степени, поготово када се налазимо на путу у аутомобилу где температура може скочити много брже него у било ком другом објекту. Пре свега да се хидрирају, поготово када причамо о возачима – рекао је он.
Према његовим речима, возачи треба да прилагоде температуру, односно да прилагоде климу у својим возилима са спољашњом температуром.
Он упозорава на то да возачи не треба да се заваравају неким стварима попут енергетских и кофеинских напитака, отварања прозора и појачавања музике.
– То може само створити привид одмора. Већ након неколико минута наше тело ће показати поново прве знаке умора, попут падања главе, успореног трептања и слично, где ћемо самим тим бити потенцијални учесници у саобраћајној незгоди и угрозити како своју тако и безбедност свих осталих путника, односно учесника у саобраћају – наводи Милекић.
Прошле године током летњих месеци 175 људи изгубило је живот у саобраћајним незгодама на путевима у Србији.
– То је заиста јако велики број. Када причамо о месецу јуну и јулу 2025, за исти временски период имамо нешто мање незгода где су животе изгубили сами возачи и путници. Ипак, о неким статистичким подацима и резултатима кампање и поређењу са 2024. годином могли бисмо да причамо тек након завршетка кампање Вози одморан 2025. године – рекао је он.
24седам.рс
БОНУС ВИДЕО: