Јучерашње невреме оставило је разорне последице на пољопривредне културе у Смедеревској Паланци и околини, а једна од најтеже погођених је Земљорадничка задруга „Липовац“ у Баничини, где је уништено скоро 50 хектара засада вишања и шљива.
„Ово је катастрофа, катаклизма. Нешто што се код нас до сада није дешавало. Понекад смо имали мање штете од града, али овако нешто – невиђено. Све нам је уништено“, каже Славољуб Ђурић из Земљорадничке задруге „Липовац“.
На имању се налази око 55.000 стабала вишања, а штета је потпуна – 100 одсто рода је уништено. Очекујући принос од око 10 килограма по стаблу, што је око 550 тона, процењена материјална штета износи преко 70 милиона динара, с обзиром на очекивану откупну цену од 130 динара по килограму. Уз то, и 5 хектара под шљивом претрпело је велику штету, што доноси додатних 1,5 милиона динара губитка.
„Ова година је требало да буде једна од најроднијих. Плод је био изузетно добар, али сада нема ништа. Све што је било на стаблу сада је на земљи. Не можемо да се опоравимо без подршке“, додаје Ђурић.
Поред штете на засадима, додатни трошкови очекују се за хемијску заштиту биљака како би се ублажиле последице и сачувао род у наредним годинама.
Локална самоуправа је реаговала – општина Смедеревска Паланка прогласила је ванредну ситуацију, а сви пољопривредници са оштећених подручја позвани су да пријаве штету. Ђурић истиче да ће задруга „Липовац“ свакако учествовати у том процесу.
„На територији катастарске општине Баничина под вишњом се налази око 700 хектара, и ова елементарна непогода није погодила само нас, већ и све наше кооперанте – у Стојачку, Мраморцу, Малој Плани, Селевцу…“
Осим пољопривреде, страдала је и дивљач, па је на имању пронађено више угинулих фазана. Штета је забележена и на другим културама, као што су пшеница и кукуруз.
„Надамо се да ћемо, након процене штете од стране комисије, успети да на тим парцелама засејемо бар неке културе кратке вегетације – попут раних хибрида кукуруза или сунцокрет, само да земља не остане празна.“