Широм Србије киша наставља да пада и праћена је и пљусковима. У многим пределима киша већ пада сатима без престанка. Најобилнија је у западним, централним и источним пределима Србије, нарочито на подручју Колубарског округа, Мачве, Срема, Подриња, Јадра, Београда, Шумадије, Подунавља, Браничевског округа и Хомоља. Падавинска зона над овим пределима премешта се веома споро, па ће киша натапати ове пределе и током дана. Иначе, падавинска зона веома споро се премешта ка северу.
Тренутне температуре крећу се од 10 до 14°Ц, у Београду је 12°Ц. Сјеница мери 8, Златибор 7, а Копаоник 4°Ц.
На подручју Србије веома кишовито време биће и у наредном периоду.
У четвртак ће се над Јонским морем налазити снажан циклон, који ће настављати да током четвртка и петка Србији доноси са југа кишу и пљускове са грмљавином. Очекују се и веома обилне падавине.
Све до почетка следеће седмице падаће киша, понегде праћена пљусковима и грмљавином.
Падавине ће бити најобилније током четвртка и петка, када наше подручје буде под утицајем циклона са Јонског мора и јужног дела Јадрана.
Од данас до петка широм Србије очекује се од 30 до 70 литара кише по кваратном метру, локално и више од 100 литара. Ово количине падну у просеку за месец па и два. Падавине ће бити најобилније у западним пределима Србије. На вишим планинама изнад 1500 метара надморске висине наредних дана очекује се и појава суснежице и влажног снега.
Према тренутним прогнозама падавине у Србији очекују се све до понедељка, при чему би укупно пало 40 до 80 литара кише, па понегде и преко 100, а локално и више.
Престанак падавина и стабилизација времена очекује се од уторка, односно од 2. априла, али би тада дошло и до захлађења и пада темпетура и испод 10°Ц.
Због очекиваних веома обилних падавина, очекује се нагли раст мањих и средњих токова. Многи токови на југозападу и западу Србије, као и у централном делу земље достићи ће и критичне вредности, уз појаву локалних поплава, нарочито на мањим и бујичним токовима у сливу Дрине, Западне Мораве, Ибра, Тамнаве, Колубаре, Ђетиње, Бјелице, Јадра, Кубрушнице, Љига и Јасенице или у горњим токовима ових река. Оно што охрабрује, јесте да је ниво свих ових токова био веома низак, с обзиром на сушни период током фебруара и досадашњег дела марта, тако да су токови за сада спремни за прихват огромне количине атмосферске воде. Нажалост, ипак има опасности од достизања кричних вредности и поплава.
Када је реч о Дунаву, нема опасности и бојазности и поплава, а и вододостај је доста низак, уз теденцију пада, с обзиром на то да нема обилнијих падавина у гроњем и средњем сливу Дунава.
Када је реч о Сави, у доњем току бележи се пад, док ће у горњем току у наредном периоду доћи до значајнијег пораста и за више од једног метра, да би се потом пораст наставио и ка доњем току, али за сада без опасности од поплава, а у прилог томе иде нижи водостај услед претходног сушног периода.
Највећа опасност од поплава очекује се на мањим токовима бујичног карактера, нарочито у брдско-планинским пределима и нарочито у сливовима већ наведених река. Ови токови у веома кратком временском интервалу могли би да нарасту и неколико метара.
С обзиром на то да ће време у наредном периоду бити веома неповољно и потенцијално опасно, треба редовно пратити државне и надлежне службе и понашати се у складу са њиховим најавама и упозорењима.
У четвртак ће широм Србије дувати умерен, у Војводни и јак североисточни ветар, а на истоку Србије јак источни ветар. Једино ће на југу земље дувати југоисточни ветар.
Максимална температура до краја седимице биће углавном од 13 до 19°Ц, у четвртак на југоистоку земље и до 20 степени, док се захлађење очекује следеће седмице, када ће температуре бити испод просека, али ће уследити стабилизација времена,
(Телеграф.рс)