Готово да нема стана у ком током летњих месеци не раде клима уређаји или вентилатори. Топлодни удар и високе температуре којима смо изложени приморавају људе да посегну за расхлађивањем. Грађани имају подељена мишљења о коришћењу клима уређаја.
Велике врућине доводе до загревања спољашњег јединице клима уређаја, што приликом великих температура може изазвати пожар.
– Што се тиче ове експлозије и пожара који се десио, проблематика је та што је клима вероватно била на запаљивом фреону R-32. Клима спољне јединице је на сунцу константно, значи видите сами какве су температуре. Преко 50 степени је на сунцу, клима је метална, значи упија сунце. У њој је вероватно преко 70 степени кад не ради. Сад замислите још кад се упали компресор и крене врућ гас да циркулише кроз спољну јединицу, то је питање која је температура у самој спољној јединици – рекао је Немања Милосављевић, стручњак за клима уређаје и додао:
– Фреон је запаљив и довољна је буквално једна варница да се деси у самој клими да се све то упали. Вероватно се то десило, сад не можемо са сигурношћу да знамо.
Обавезно се препоручује редовни сервис који се спроводи пред летњу сезону.
– Најважније је да барем једном годишње доведемо мајстора који ће да очисти климу, али на прописан начин. Он треба да очисти климу и унутрашњи део јединице и спољни. Ви не можете ни да приђете спољашњем делу, то ипак ради мајстор који је специјализован за то. Кад то све одрадите, ви ништа више не можете. Следеће што можете да урадите је да водите рачуна да баш не замарате превише климу, да је не стављате баш на 16 степени – каже Златан Мишић, електричар.
Клима уређаје је потребно упалити на око 10 степени ниже од температуре која је напољу, саветују стручњаци. Такав рад неће превише трошити и умарати климу, а потенцијалне проблеме ће свести на минимум.
(Kurir.rs)