Početna » Ко има право на инвалидску пензију и колики је њен износ?

Ко има право на инвалидску пензију и колики је њен износ?

У Србији, више од 230.000 грађана прима инвалидску пензију која у просеку износи 42.000 динара. Ова пензија је намењена онима који су трајно изгубили радну способност због повреде на раду, болести или професионалног обољења, које се не могу излечити или уклонити рехабилитацијом.



Право на инвалидску пензију може да се оствари уколико се утврди да је потпуни губитак радне способности настао до година живота потребних за остваривање права на старосну пензију, без обзира на дужину стажа осигурања, уколико је узрок инвалидности повреда на раду или професионално обољење.

Најмање пет година стажа осигурања потребно је уколико је инвалидност последица болести ван рада. Код инвалидске пензије фокус је на постојању потпуног губитка радне способности, уместо навршених година живота, док особе које желе да користе породичну пензију морају да воде рачуна не само у погледу навршених година живота, већ и трајања брачне заједнице.

Услови за инвалидску пензију
Ако је узрок инвалидности повреда на раду или професионално обољење, радни стаж није услов за добијање инвалидске пензије. Међутим, ако је инвалидност последица болести или повреде ван рада, потребно је најмање пет година радног стажа. Постоје и изузеци за млађе грађане:

До 20. године живота – потребан је један годину стажа.
До 25. године живота – потребне су две године стажа.
До 30. године живота – потребне су три године стажа.
Шта се сматра повредом на Раду?
Повредом на раду сматрају се повреде настале на послу или у вези са послом, укључујући повреде на путу до посла и назад, на службеном путу, у акцијама спасавања или одбране од елементарних непогода, војној вежби, радном кампу или такмичењу. Професионалне болести су оне које настају као резултат дужег излагања неповољним условима рада.

Колика је инвалидска пензија?
Просечна инвалидска пензија износи 42.150 динара. Највише пензије примају пензионери из групе запослених (43.400 динара месечно), док су најмање код пољопривредника (око 21.000 динара месечно). Износ инвалидске пензије се одређује као и старосна пензија, уз додатак стажа за године живота и пол осигураника. Ако је инвалидност проузрокована повредом на раду или професионалном болешћу, пензија се обрачунава према стажу од 40 година.

Документација за инвалидску пензију
За подношење пријаве потребно је доставити:

Образац издат од стране изабраног лекара са оригиналном медицинском документацијом.
Потврда о радном месту са описом послова.
Пријава о повреди на раду, ако постоји.
Доказ о регулисаном војном року.
Доказ о коришћењу права код Националне службе за запошљавање.
Фотокопија личне карте или уверење о пребивалишту.
Фотокопија здравствене књижице.
Докази о стажу осигурања у Републици Србији.
Грађани који су обављали самосталну делатност треба да доставе додатну документацију, укључујући уверење о обављању делатности и уверење Пореске управе о плаћеном доприносу. Пољопривредници и они који су радили у иностранству такође морају доставити специфичне доказе о стажу.

Ако је инвалидност настала пре 25. године, потребне су две године стажа осигурања, а ако је настала до 30 година, у том случају је потребно три године стажа осигурања.

Признаје се само стаж за који су плаћени доприноси и потенцијални корисници не морају да буду у радном односу, односно у осигурању, када подносите захтев.

За инвалидске пензионере је престанак рада неопходан како би се стекло право на пензију, с обзиром на то да само потпуни губитак радне спобности гарантује ову могућност. Тако да овде нема изузетака, као у случају старосне. Изузетак могу да буду само оснивачи предузећа који у њима не раде и који могу да задрже оснивачки улог у фирми.

То значи да чланови породице умрлог осигураника могу да наставе да раде, али им се пензија неће исплаћивати док су у радном односу. За ово правило постоји изузетак који се односи на висину примања по члану породице који се остварује на основу уговора о делу или на привремено-повременим пословима. Тај износ не може да буде виши од најниже основице осигураника запослених у време уплате доприноса. Колико је то, могу да провере на шалтерима Фонда.

Инвалидска пензија представља значајан извор прихода за многе грађане Србије који су изгубили радну способност. Права и процедуре су јасно дефинисане, али захтевају прикупљање обимне документације како би се остварило право на ову пензију.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept