Početna » КОЈЕ СУ ТО НОВИНЕ У ПОРЕЗУ НА ИМОВИНУ КОЈЕ НАС ЧЕКАЈУ ОД НОВЕ ГОДИНЕ

КОЈЕ СУ ТО НОВИНЕ У ПОРЕЗУ НА ИМОВИНУ КОЈЕ НАС ЧЕКАЈУ ОД НОВЕ ГОДИНЕ

Министарство финансија објавило је измене Правилника о обрасцима пореских пријава за утврђивање пореза на имовину, које ступају на снагу 1. јануара 2025. године.

Ове измене Правилника утичу на начин подношења пореских пријава, обраду података, као и на методологију утврђивања пореске основице. Нова правила прате измене Закона о пореском поступку и пореској администрацији и имају за циљ већу прецизност, транспарентност и усклађеност са актуелним прописима.



У члану 9. став 6. дефинисано је како се израчунава површина земљишта под објектима која се узима у обзир за пореско ослобођење. Овај прорачун је сада детаљно описан, укључујући правила за објекте са више сувласника или за различите делове објеката. Наглашено је да се у случају измене корисне површине у току године, подаци за површину која подлеже ослобођењу не уносе.

Једна од најважнијих измена односи се на случајеве када локалне самоуправе не објаве просечне цене непокретности у прописаном року. У тим ситуацијама нови Правилник прописује употребу вредности непокретности утврђених према другим расположивим критеријумима. Ово обезбеђује правовремено утврђивање пореске основице, чак и уколико недостају подаци о ценама.

Такође, у члану 13. став 21. прецизирано је како се утврђује вредност непокретности у случајевима када није објављена просечна цена квадратног метра у одређеној зони.

Правилник сада користи појам „одговарајућа непокретност у најопремљенијој зони“, чиме се додатно прецизира начин обрачуна пореске основице за обвезнике који не воде пословне књиге.

Уведене су и нове формулације у члану 13. које укључују вредност објеката и земљишта за које постоји пореска обавеза, што је у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији.

У члану 20. Правилник детаљно описује како се евидентирају случајеви настанка пореске обавезе због повећања корисне површине у току године. У таквим случајевима обавеза је да се унесе датум који одговара тренутку када је настала промена, чиме се уводи јаснија пракса у обрачуну пореза.

Пореска основица и вредност непокретности
Додата је нова тачка 3а) у члану 13. став 19, која прописује вредност која укључује објекте и земљиште за које постоји пореска обавеза, осим објеката који су изузети Законом.

“Посебно је важно што су нове мере усмерене на боље дефинисање пореске основице у случајевима када локалне самоуправе не достављају податке о ценама непокретности. Ово је директан одговор на проблеме који су у прошлости утицали на непотпуну евиденцију и неодговарајуће опорезивање”, наводи се у саопштењу.

Нови Правилник о порезу на имовину, који ступа на снагу 1. јануара 2025. године, доноси значајне промене које ће олакшати поступак пријављивања и обрачуна пореза.

„Ове измене представљају корак напред ка већој ефикасности, транспарентности и праведности у опорезивању имовине у Србији. За пореске обвезнике је од суштинске важности да се упознају са новим правилима како би избегли грешке и пропусте у будућим пријавама”, закључак је у објашњењу измена Правилника.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept