Клима-уређаји постали су неизоставни део сваког дома и пословног простора. Они се више не користе само за хлађење просторија током топлих летњих месеци – инвертер климама се успешно греје простор током зиме, уз смањену потрошњу енергије.
Ипак, баш као и код осталих уређаја, и код клима могу настати кварови, нарочито ако се редовно не одржавају. Кварови на клима-уређајима могу варирати од ситних, лако решивих проблема до сложених интервенција од стране сервисера. Али, за почетак навешћемо који су то:
У наставку наводимо за које кварове се најчешће зову сервисери клима уређаја:
“Цурење” климе
Најчешћи проблем код клима-уређаја. Ипак, он не мора нужно да значи да постоји већи квар на расхладном уређају. Вода је производ кондензације на испаривачу и хладњаку климе, тј. хладним цевима. Током лета ће се кондензација јављати у унутрашњој јединици, јер се вода кондензује на јединици која је хладна. Током зиме и грејне сезоне, вода ће се кондензовати на спољашњој јединици.
Клима-уређај је пројектован да “избаци” сву ту накупљену воду напоље. Међутим, из неколико разлога кондензат не излази напоље већ вода из климе цури на зидове, подне облоге или намештај. Због чега се то догађа? Разлог може бити оштећена или зачепљена кадица која се налази дуж целе климе и која кондензовану воду, помоћу црева, избацује напоље. Уколико се клима-уређај није дуго чистио, велика је вероватноћа да се кадица за скупљање кондензоване воде загушила, те је потребно очистити. Цурење воде из климе ће се десити и ако се кадица негде оштетила, тј. дошло је до напрснућа кадице.
Проблем може бити и у одводном цреву које воду из кадице “избацује” напоље. Оно не сме, такође, бити загушено прљавштином, пресавијено, са друге стране не сме бити уроњено у посуду пуну воде.
Цурење климе може бити изазвано и лошим нагибом исте. Клима уређај мора бити постављен равно, у либели, како кадица за скупљање кондензата не би имала контра пад. Она мора свуда равномерно да се пуни водом. У супротном, вода не излази напоље кроз одводно црево, већ остаје унутра и прелива кадицу.
Још један узрочник може бити недостатак фреона. Тада унутрашња јединица неравномерно и прекомерно леди. Временом ће се тај лед на испаривачу климе отапати, те створити велику количину воде која неће моћи да стане у кадицу.
Клима-уређај слабије хлади
Ако вам се овај проблем дешава од када сте купили климу, постоји могућност да њена снага није довољна да охлади цео простор. Снага клима-уређаја бира се спрам квадратуре простора, те је “деветка” довољна за мање квадратуре и станове до 40 квадрата, најпопуларнија “дванаестица” за просторе до 60-ак квадрата, док је за веће просторе потребна “осамнаестица”.
Проблем може изазвати и “прескочен” сервис, односно запрљани, неодржавани филтери клима-уређаја као и недостатак фреона.
Бучан клима-уређај
Ово се најчешће дешава са спољном јединицом. Разлога може бити више: лоша нивелација климе (јединица стоји укриво), недостатак фреона или ако вентилатор испадне из осе.
Из климе допире непријатан мирис
Ако се из климе шири неугодан мирис, ово је јасан показатељ да сте пропустили сервис. Због влаге која се накупља, клима уређај је погодно тле за развој микроорганизама, те временом долази и до ширења непријатних мириса. Потребно је да што пре зовете сервисера.
О ком год квару да је реч, најбоље је да га отклоне стручна лица, пре свега јер је у питању рад са струјом. Такође, ако немате претходног искуства у поправљању клима, можете изазвати још веће проблеме.
Како спречити кварове клима-уређаја?
Правилно и редовно одржавање клима-уређаја осигураће његову дуговечност и ефикасан рад током година. На тај начин се смањује и потрошња електричне енергије.
Редован сервис у пролеће може предупредити озбиљније кварове и осигурати оптималан рад уређаја када вам је најпотребнији.
Стога, одговор на питање – како спречити кварове клима-уређаја, гласи:
Чистите филтере редовно – филтери климе не смеју бити запрљани јер се тиме отежава проток ваздуха, те ће она радити под већим оптерећењем. Веће оптерећење=већа потрошња струје. Филтери сакупљају прашину и штетне материје. Стога, сервисери требају да очисте филтере пре сезоне хлађења.
Редован сервис – клима-уређај у просеку губи око 5% своје ефикасности годишње, ако се редовно не одржава и не сервисира. Сервисирајте клима-уређај једном годишње, најбоље пре почетка летње сезоне. На тај начин ће се открити већи кварови и решити на време. Цене сервиса климе почињу од 30 ЕУР.
Пазите на температуру – превише ниске задате температуре резултираће непрестаним радом климе максималном снагом. То осим веће потрошње струје, може довести и до хабања компонената. Разлика између спољне и унутрашње температуре не би требала бити већа од 10 степени, а идеално је 7.