Засад минималац и даље дебело каска за минималном потрошачком корпом за око 6. 000 динара, а још је горе што минималац у Србији прима између 400.000 и 500.000 радника. Притом из синдиката подсећају да минималац треба да буде изузетак, када послодавац лоше ради и када је фирма у проблему.
Гости „Пулса Србије“ који су разматрали ову тему били су Небојша Атанацковић, Унија послодаваца Србије и Жељко Веселиновић, председник синдиката Слога.
Веслиновић је коментарисао какви су изгледи да се саслушају захтеви синдиката и да минималац буде ближи 62.000 динара:
– Синдикати већ годинама износе своје лепе жеље, али долазимо до тога да те жеље нису биле уважене. Та сума, коју су навели од 62.000 динара, свакако неће бити усвојена, то је само фарса која служи за замајавање народа. Нити синдикати, нити влада, нити послодавци не одлучују о томе колики ће бити минималац, о томе одлучује председник државе који је то више пута досад радио. Овај пут није рекао колика ће бити минимална зарада, али је рекао да ће бити знатно већа од 50.000 динара.
Атанацковић је одгонетнуо да ли су аргументи послодаваца против повечања минималца на месту:
– Те поједине компаније исплаћују често зараде од 300.000 или 400.000 динара. Дакле, компаније се разликују, зависи ту од доста фактора. Дакле, колико ће се одрећи свог профита да би њихови радници били нормално плаћени. Послодавци су и у проблему несташице радника уколико га нормално не плати. До сада се нисам усуђивао да размишљам колико има људи на минималној заради. Што се тиче институције минималне зараде, она нам је некако репер за почетак.