Најновији подаци статистичког завода Евростат показују да људи у Шпанији живе у просеку 84 године, па ова медитеранска земља има најдужи животни век међу 27 земаља Европске уније. У Србији статистика је доста другачија.
Аналитичари сматрају да је за овакав животни век Шпанаца заслужна медитеранска исхрана богата воц́ем, поврц́ем, рибом и маслиновим уљем. Такође, због бројних сунчаних дана и пријатне климе, становници ове земље више времена проводе на отвореном бавец́и се физичким активностима.
– У медитеранским земљама много нам је стало до дружења, па излазимо чешц́е него људи у нордијским земљама, који нас премашују по БДП-у – каже Мануел Ангуита, председник Шпанског удружења кардиолога.
На другом и трец́ем месту су Италија, где људи живе у просеку 83,8 година, и Малта са очекиваним животним веком од 83,6 година.
Просек Европске уније је 81,5 година. Очекивани животни век мањи је у Пољској, Словачкој, Литванији, Мађарској, Румунији и Летонији, а следе Бугарска, где је просечан животни век 75,8 година. У Србији, људи живе далеко испод просека Европске уније, односно 73 година.
Аналитичари у Шпанији сматрају да на дужи животни век Шпанаца утиче и чињеница да мање пију жестока алкохолна пиц́а, да имају солидно јавно здравље, да деценијама нису водили ратове и да тамошња политика има за циљ да смањи број саобрац́ајних несрећа.