У Србији се годишње уради на десетине хиљадаоставинских поступака, од којих највећи део пред јавним бележницима, којима тај посао поверавају основни судови. У последње три године, како кажу у Јавнобележничкој комори, нотари су радили између 110.000 и 120.000 оставина годишње.
Просечно, ови поступци трају до три месеца, рачунајући од тренутка када суд повери поступак бележнику, наравно код оних оставина код којих постоји сагласност учесника за брзо окончање. Пред судом, овај рок се мери се годинама.
Један наш суграђанин имао је недоумицу како да после смрти мајке покрене поступак наслеђивања. Обратио се јавном бележнику који му је тражио да достави потврду Фонда ПИО о износу неисплаћених пензја. Ту је настао проблем јер није знао како да добије ту потврду и шта му је потребно од документације.
– Потврда о износу неисплаћених пензија до последњег дана у месецу у којем је корисник преминуо може се добити подношењем захтева на шалтеру или препорученом поштом на адресу оне филијале Прерачун пензије РФ ПИО која је вршила исплату пензије покојном кориснику пензије, уз копију извода из матичне књиге умрлих и личне карте на увид особе која тражи потврду. Потврда се шаље на кућну адресу, препорученом поштом – кажу у ПИО фонду.
Оставински поступци се воде за непокретну имовину, суд их не покреће за оне који имају само покретности, осим ако сами наследници поднесу захтев за расправљање заоставштине.
С обзиром на то да је минимална награда нотара за вођење оставинског поступка 3.600 динара, изузетно су ретки они случајеви када заоставштина не покрије трошкове
ЦЕНА ОСТАВИНСКОГ ПОСТУПКА
Цена оставинског поступка одређена је тарифом. Основица за обрачун награде је вредност заоставштине, на основу процене тржишне вредности ствари и права, умањене за оставиочеве дугове. Бележник на основу процена вредности Пореске управе, осигуравајућих друштава, цена постигнутих у поступку јавне продаје и слично, утврђује тржишну вредност заоставштине. На основу тога, према скали одређује висину награде. Најнижа износи 3.600, а највиша 72.000 динара.
На овај износ додаје се награда за састављање смртовнице 3.600 динара и материјални трошкови од 540 динара по наследнику. Од свих награда које бележници наплате од странака, више од 60 одсто одлази у државни буџет: ПДВ је 20 одсто, 30 одсто допринос за унапређење положаја запослених у правосуђу, 10 одсто порез на добит и 15 порез на доходак.