Početna » КОЛИКО ГОДИНА ЗА ГАСТАРБАЈТЕРСКУ ПЕНЗИЈУ Да ли је могуће зарадити обе И ПРИМАТИ СТРАНУ ДОК ЖИВИШ У ДОМОВИНИ

КОЛИКО ГОДИНА ЗА ГАСТАРБАЈТЕРСКУ ПЕНЗИЈУ Да ли је могуће зарадити обе И ПРИМАТИ СТРАНУ ДОК ЖИВИШ У ДОМОВИНИ

Спајање пензија зарађених у Србији и иностранству, нарочито у земљама Европске уније, процес је који може омогућити пензионерима да добију права из оба пензиона система. Ово спајање је могуће захваљујући међународним уговорима и правилима ЕУ која регулишу координацију социјалне сигурности између земаља чланица.

Једна наша медицинска сестра у Словенији ради већ три године, као држављанка Србије. Пре тога је 14 година исти посао радила у Србији.

– Намеравам да и даље радим у Словенији, а кад завршим радни век, да се вратим у Србију. Да ли могу да спојим стаж из Србије и Словеније и да примам једну пензију? – питала је.



Да, могуће је спојити пензију зарађену у Србији са пензијом зарађеном у земљи ЕУ. Ово је регулисано билатералним споразумима које Србија има са појединим земљама, као и законодавством ЕУ. На пример, Србија има потписане споразуме о социјалном осигурању са многим земљама ЕУ, што омогућава признање радног стажа из Србије приликом обрачуна пензије у тим земљама, и обрнуто.

Како изгледа пример једне такве пензије
Замислимо особу која је радила 20 година у Србији и 15 година у Немачкој. Када та особа дође до старосне границе за пензију, може поднети захтев за пензију у обе земље. Свака земља обрачунава део пензије на основу стажа зарађеног на својој територији. Тако, Немачка ће обрачунати пензију на основу 15 година рада у Немачкој, док ће Србија обрачунати пензију на основу 20 година рада у Србији. На крају, пензионер добија две пензије – једну из Србије, а другу из Немачке.

Да ли се може добити пун износ од обе државе
Важно је напоменути да се не добија „пун износ“ пензије из обе државе, већ се добија пропорционални део из сваке државе, у зависности од тога колико је радног стажа остварено у свакој земљи. То значи да ће укупан износ пензије бити збир пензија из обе земље, али свака држава плаћа само за стаж који је остварен на њеној територији.

Услови за примање пензије стечене у ЕУ
Услови за примање пензије стечене у земљи ЕУ зависе од законодавства те земље, али постоје одређена заједничка правила унутар ЕУ:

Старосна граница: Мора се испунити старосна граница за пензионисање, која се може разликовати од земље до земље.
Минималан стаж: Постоји минималан период рада који је потребан за стицање права на пензију, нпр. 5 или 10 година.
Подношење захтева: Захтев за пензију се подноси у земљи пребивалишта, која затим контактира друге земље у којима је пензионер радио.
У случају када је особа радила у више земаља ЕУ, постоји правило да се сви периоди рада сабирају како би се испунили услови за стицање права на пензију. Свака земља ће тада обрачунати пензију на основу периода рада на својој територији и у складу са својим законима.

На овај начин, пензионери који су радили у више земаља ЕУ и у Србији могу да обезбеде стабилнији приход током пензионих дана, користећи права из оба система.

– У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу стажа навршеног у Републици Србији, односно уколико има најмање 15 година стажа осигурања за које су плаћени доприноси, утврђује се право на самосталну пензију – кажу у Републичком ПИО фонду.

– Уколико подносилац захтева нема довољно стажа у Републици Србији за самосталну пензију, да би му било признато право на пензију домаћи стаж се сабира са стажом осигурања навршеним у држави уговорници и утврђује се право на такозвани сразмерни део пензије, с тим што свака држава исплаћује пензију само за део стажа који је навршен у тој држави. Тачније речено, Фонд ПИО исплаћује пензију само на основу стажа који је навршен по прописима Републике Србије, док за стаж остварен у другој држави пензију исплаћује носилац пензијског и инвалидског осигурања те државе. Захтев за остваривање права за грађане који имају пребивалиште у Србији подноси се Фонду ПИО, а Фонд, у име подносиоца захтева, покреће поступак остваривања права у другој држави – рекли су из ПИО Фонда.

Курир



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept