Министар је истакао да се на састанку, који је претходио конференцији, разговарало о бројним темама које се тичу шумарства, те да је констатовано да су Министарство и ЈП „Србијашуме“ на истом задатку, а то је да Србија има више шума, да се адекватно води брига о њима и да се шуме секу искључиво плански, да се води рачуна о пошумљавању, биљном и животињском свету у шумама, али и о људима који у тим пределима живе.
– Отворили смо једну важну тему и добар део састанка посветили смо сагледавању могућности како да више поведемо рачуна о људима који живе у брдско-планинским деловима Србије. Наш заједнички циљ је да тим људима олакшамо живот и омогућимо им да остану на својим огњиштима, а да бисмо у томе успели, морамо да им обезбедимо и добре путеве, и школе, и амбуланте, и продавнице, и интернет мрежу, дакле ти људи морају да уживају све бенефите савремене цивилизације, као сви други који живе у било ком великом граду у Србији – поручио је Мартиновић.
Он је додао да и са овог места, заједно са директором Јањушевићем, жели да пошаље врло јасну поруку да и Министарство и ЈП „Србијашуме“ пружају отворену и најјачу могућу подршку председнику Републике Александру Вучићу у свим пројектима који могу да допринесу развоју српске економије, расту БДП-а и увећању државног буџета, па тако и када је реч о рударству и експлоатацији минералних сировина.
– Као што свака држава користи своја национална блага на добробит грађана, тако и Србија треба то да ради, наравно водећи, пре свега, рачуна о животу и здрављу људи, као и о заштити животне средине, како је и сам председник Вучић више пута истицао. Ако се испуне та два основна критеријума, Република Србија треба да искористи своју шансу да снажно искорачи напред у развоју рударства и индустрије, јер је то, између осталог, тесно повезано и са пољопривредом. Људи морају да схвате да без јаке индустрије нема ни јаке пољопривреде, нити обимног аграрног буџета. Ако будемо имали снажну привреду, ако нам БДП из године у годину буде све више растао, онда ћемо имати и више новца за наше пољопривреднике, односно за све оне мере којима Република Србија помаже наше пољопривредне произвођаче. Држава увек на првом месту има интерес својих грађана, али уз вођење рачуна о њиховом здрављу и уз поштовање свих еколошких стандарда, истовремено мора да искористи прилику да јача своју економију у овим тешким и нестабилним временима – нагласио је министар и најавио интензивнију сарадњу и заједничке пројекте са свим јавним предузећима која су задужена за области шумарства и водопривреде.
Директор ЈП „Србијашуме“ Крсто Јањушевић рекао је да је данашња посета министра овом јавном предузећу, у коју је дошао са готово комплетним руководством, једна од најважнијих у претходних неколико година.
Према његовим речима, закључци са радног састанка и предлози мера и будућих активности дају велики оптимизам, а у будућности ће сарадња Министарства и овог јавног предузећа бити много синхронизованија, јер само уједињеним наступом могу да дају бољи резултат својој земљи, што и јесте основни задатак и приоритет.
Данашњем радном састанку и конференцији у ЈП „Србијашуме“ присуствовали су готово сви државни секретари, помоћници министра, директори управа које се налазе у саставу Министарства и други представници Министарства пољопривреде, шумарства и водоприрведе, као и представници ЈП „Србијашуме“.
Након конференције, министар је са сарадницима обишао и Управу за аграрна плаћања, што представља његову прву званичну посету овој управи у саставу Министарства.