Сведоци смо свакодневних неправилности у саобраћају које постају свакодневница на улицама Србије, али и шире. Оно што је посебно забрињавајуће је чињеница да многа саобраћајна правила нису позната ни возачима са вишедеценијским искуством. Управо због непоштовања тих правила, питање да ли у саобраћају постоји култура возача могло би изазвати вишесатну дебату.
На српским улицама све је више нервозних, нетолерантних и бахатих возача који својим понашањем свакодневно пуне црну хронику. Поставља се питање – шта нам се десило? Шта је узрок све веће нетрпељивости и агресије међу возачима?
Данас возачи све мање користе мигавце, а казна за ово прекршено правило готово да не делује. Поред тога, многи су виђени како управљају возилима док истовремено гледају у мобилне телефоне или инфотејмент системе. Својим понашањем често не поштују основне саобраћајне норме, возе зауставном траком, а најгоре од свега – њихово понашање је експлозивно и спремни су да „експлодирају“ у било којем тренутку. А све то, иако знају да њихова понашања угрожавају сигурност свих других учесника у саобраћају.
Међутим, док сви ми свакодневно доживљавамо непријатности и фрустрације због понашања других возача, поставља се питање – да ли се понекад запитамо да ли и ми, возачи, својим понашањем иритирамо друге?
На друштвеној мрежи Реддит, један корисник поставио је питање „Шта вас нервира у саобраћају?“, на шта је уследило више од 200 коментара, у којима су возачи износили своје фрустрације и наводили конкретне примере који изазивају нервни слом.
Један од коментара који се највише истиче гласи: „Прикане, не читамо ти мисли, дај мигавац!“ – говорећи о томе колико је давање мигавца постало реткост на нашим путевима. Други коментатор јасно објашњава: „Мигавац се не укључује само да би се испунила форма, већ да бисмо показали своје намере осталим учесницима у саобраћају. Добар возач је онај који је предвидљив.“ Многи коментатори наводе као пример возаче који без упозорења мењају траку, чиме стављају друге у ризик, поготово на краћим дистанцама.
Употреба сирене у саобраћају постала је још један изазов. Већина коментатора сагласна је да је прекомерно коришћење сирене, за сваку ситницу, израз беса и фрустрације. Један од коментара истиче да би требало „увео шокер за сваки пут када неко стисне трубу, па да видимо да ли би и даље трубили због сваке ситнице“. А примери су бројни, попут возача који трубе јер се неко стао да пропусти хитну помоћ, или пак оних који трубе само због тога што нису одмах прошли кроз црвено светло.
У једном од коментара, почетница за воланом поделила је своје фрустрације. Каже да је нервира што возачи немају емпатије према почетницима, што често доживљава стресне ситуације када се не помера довољно брзо или се понаша превише пажљиво. Ово искуство илуструје све горе поменуте проблеме – мигавци, агресивна вожња, трубање и пребрза вожња постали су свакодневни проблеми с којима се сусрећу возачи у Србији.
А шта је то што нам сви возачи редовно раде и што нас највише иритира? На листи су, на пример, они који никада не користе мигавце, возачи који заслепљују другим фаровима, они који возе левом траком на аутопуту, као и они који заустављају возило на сред улице да купе цигарете, све то без икаквих упозорења или обавештења. Затим су ту и они који заузимају два паркинг места, возачи који не знају паралелно паркирати, или они који, упркос томе што имају гаражу, паркирају на улици.
Ови проблеми и изазови у саобраћају јасно показују да је култура возача на нашим путевима на веома ниском нивоу. Возачи све више губе стрпљење, долази до агресивних понашања, а саобраћајна правила постају само празна слова на папиру. Можда је време да се сви запитамо шта можемо учинити да доприносимо бољој култури вожње и да се понашамо одговорно, јер на крају, сви ми желимо сигурност на путевима.
Озон