Саветовање је свечано отворио директор Републичког фонда ПИО Реља Огњеновић.
Директор Фонда је том приликом навео да су друштвени стандард пензионера, пензијски систем, социјална сигурност корисника пензија, социјални дијалог и слично, теме у којима Фонд активно учествује, те да су овим саветовањем обједињена сва питања од значаја за социјални и економски статус пензионера.
„Захваљујући друштвеном дијалогу и великом заједничком труду и раду током претходних година, дошли смо до резултата. Резултати су такви да смо у последње три године, од јануара 2022. до јануара 2025. године подигли пензије за чак 73 одсто. Дошли смо до просечне пензије од 436 евра, годину дана раније него што смо обећали планом Србија 2025” – навео је директор Фонда.
Он је истакао да Фонд ПИО послује боље у свим сегментима и навео да ће буџет Фонда за 2025. годину износити 1.217 милијарди динара, подсетивши да је 2012. године износио 562 милијарде динара.
Тај податак можда и највише значи вама пензионерима, узимајући у обзир да је то главна ставка на основу које опредељујемо новац за друштвени стандард пензионера, што је и тема данашњег скупа, нагласио је он.
Некада смо издвајали 0,1 одсто, сад издвајамо 0,15 одсто за те намене.
За ову годину то је 77 одсто више у односу на претходну, односно 1,24 милијарде динара више. То је озбиљан новац који у сарадњи са свим удружењима пензионера опредељујемо за бесплатан одлазак пензионера у бање, а чак 22.000 пензионера имало је ту могућност ове године. Тај новац одвајамо за солидарне пакете – ове године смо поделили 56.000 пакета који су били и богатији и садржајнији. То је новац који одвајамо и за спортске, културно-рекреативне манифестације, преко 22 милиона динара, да можемо да се окупимо, као што се сваке године окупљамо овде у Бањи, да уживамо, да се дружимо, да сликамо, да играмо, да певамо. И то је новац који сте сви ви овде, али и сви ми зарадили и који треба да вратимо вама пензионерима – казао је Реља Огњеновић.
Према његовим речима, за 2025. годину, због доброг прилива средстава у буџет, која су само у периоду јануар-новембар ове године за преко 100 милијарди већа, за друштвени стандард ће у 2025. бити издвојено 160 милиона динара више у односу на ову годину.
То значи да ћемо имати 75 хиљада пакета. То значи да ће нам бити мало бања у Србији колико ми можемо пензионера да пошаљемо. То значи да ћемо моћи већа средства да издвојимо за све манифестације које су потребне вама пензионерима како би активно учествовали у животу и после вашег радног века – најавио је Огњеновић и нагласио да ови резултати не би били постигнути без стабилне и одговорне политике Владе Републике Србије и председника државе.
Директорка Сектора за финансијске послове Фонда ПИО, Бојана Поповић, на саветовању је говорила о Правилнику о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО и шта све друштвени стандард пензионера подразумева.
Руководство Фонда, на челу са Управним одбором и директором, у сарадњи са стручним службама континуирано ради не само на реализацији друштвеног стандарда оваквог какав постоји, већ и на на сталном унапређењу пре свега са циљем и жељом да се унапреди положај наших корисника, а самим тим и наше старије популације.
Улагањем у друштвени стандард желимо да разбијемо предрасуде, да покажемо да су старији један огроман људски ресурс, пре свега знања и искуства. Из тог разлога ми сваке године унапређујемо друштвени стандард, а посебну пажњу посвећујемо равноправности, како би сви корисници пензија могли да буду обухваћени одређеним видом друштвеног стандарда – навела је између осталог Бојана Поповић.
Током два дана саветовања, обраћања и излагања имали су и представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства за бригу о породици и демографију, Савеза пензионера Војводине, Удружења пензионера Србије „Независност”, Удружења синдиката пензионера Србије, Удружења „АМИТY – Снага пријатељства”, као и коаутори публикације „Социјална сигурност и будућност пензионера у Србији”.
penzionisani.bizportal.rs/dnevnik.rs