„Сваке школске године најмање три месеца пре почетка школске године Министарство просвете расписује Конкурс за доделу студентских кредита и стипендија“, рекла је за Тањуг Марина Хасановић, начелница у Сектору Министарства просвете за ученички и студентски стандард.
„Пријава за студентске стипендије и кредите траје до 8. новембра. Ове године, као и претходних година додељујемо стипендије за редовне студенте високошколских установа чији је основач Република Србија“, навела је Хасановић.
Пријава преко еУправе
Ове године уведена је новина у начину пријављивања, и то се врши преко Портала еУправа.
„Студенти су били мало забринути да ли ће стићи све да постигну на време, у року од 1. до 31. октобра, па како ми ослушкујемо наше студенте одлучили смо да продужимо рок до 8. новембра“, изјавила је Хасановић.
Како је Хасановић навела, у просеку се на годишњем нивоу за доделу студентских кредита или стипендија пријави око 20.000 студената високошколских установа.
„Студентске стипендије се дају неповратно, док се студентски кредит враћа у случају да студент не испуни услове прописане конкурсом. Месечни износ студентске стипендије или кредита је 13.000 динара“, истакла је Хасановић.
По Конкурсу Министарства просвете у просеку око осам хиљада студената годишње оствари право на стипендију. Колико ће бити подржано ове године биће познато након окончања целог поступка избора стипендиста.
Исплата креће у јануару
„По правилу у јануару месецу почиње исплата и тада исплаћујемо две рата за октобар и новембар“, навела је Хасановић.
Министарство просвете додељује стипендије редовним студентима државних високошколских установа који нису у радном односу, а који у положили све испите из претходних година студија и постигли просечну оцену најмање 9,00, додала је Хасановић.
„Ове године, као и претходних година додељујемо стипендије за редовне студенте високошколских установа чији је основач Република Србија, затим стипендије надареним студентима на основим, мастер и докторским студијама и стипендије за недостајућа занимања у просвети, а то су пре свега у областима математике, информатике, физике и језика“, рекла је Хасановић.