Početna » Медицина се креће ка тачки у којој ће људи живети више од 100 година

Медицина се креће ка тачки у којој ће људи живети више од 100 година

Напредак медицине и повољни друштвени услови омогућиће људима да живе више од 100 година у блиској будућности, а већ сада већина људи у свету може очекивати да ће доживети седму деценију, изјавио је данас шеф канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) у Москви Батир Бердикличев.

„Савремене методе превенције, побољшана исхрана, повољнији услови живота, рада, доступност медицинске помоћи, утицали су на повећање просечног животног века. У свакој земљи у свету расте не само број старијих, већ и њихов удео у популацији“, рекао је Бердикличев у интервјуу за ТАСС, одговарајући на питање да ли медицина може да победи старост и да ли ће људи доживети 100 година.

Он је додао да се сви ти подаци односе и на Русију.

„Могу да кажем да се између 2020. и 2050. године очекује да ће се становништво, старо 80 година и више, утростручити и достићи 426 милиона људи у свету, истакао је Бердикличев.



Према његовим речима, у блиској будућности, захваљујући напретку медицине, посебно у области генетике, биотехнологије и фармакологије, „очекивани животни век људи ће се повећати до могућих биолошких граница људског тела“.

„Које су то границе? Тешко је рећи, јер наука може да нас изненади. Старосну границу од 100 година многи људи су већ премашили. Вероватно је горуће питање у овим условима да ли ће повећање очекиваног животног века побољшати квалитет живота“, нагласио је он.

Шеф канцеларије WHO у Москви је објаснио да на очекивани животни век, поред медицинских фактора, утиче и стварање повољних социјалних и физичких услова, укључујући „могућност старијих људи да безбедно посећују јавна места, користе превоз и њихово учешће у друштву“.

„Добар пример таквог међусекторског приступа је московски програм активног старења. Такође бих желео да напоменем да је Санкт Петербург прошле године био први руски град који се придружио глобалној мрежи WHO, прилагођеној старијим људима“, додао је Бердикличев.

Он је навео да ова мрежа обухвата више од 1,700 градова и заједница из више од 60 земаља, које „све уједињује један циљ – стварање бољег окружења за старије становнике“.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept