Кроз своју дугу историју Црвени крст је био и остао највећа и најстарија волонтерска организација. И у најмирнијим временима је волонтерска посвећеност, солидарност и хуманост оно што оплемењује живот у заједницама и обезбеђује подршку и достојанство свих припадника тих заједница.
Волонтери оживљавају своје окружење, проналазе оне чије потребе често остају неисказане али и оне чија снага и способност често бива непрепозната. У времену у коме данас живимо, са људским достојанством и безбедношћу који су угрожени на много места на планети, волонтерски дух несебичности и хуманизма су важнији него икада.
Због тога се и овогодишњи Међународни дан волонтера, обележава под слоганом „Заштитимо хуманост“, јер смо сви свесни са каквим се искушењима човечанство суочава и колико је тешко сачувати људско достојанство и људскост саму. Ове године су, нажалост, достигнуте и рекордне бројке када су у питању погибије волонтера и запослених у Црвеном крсту и Црвеном полумесецу широм света, поготово унутар оружаних сукоба који се данас све више одвијају у урбаним зонама, са великим цивилним жртвама и волонтерима који настоје да погођеном становништву помогну.
Тридесет и један волонтер и запослени Црвеног крста или Црвеног полумесеца су до сада изгубили животе у Сирији, Судану, Алжиру, Демократској републици Конго, Ирану и Палестини, од чега су двадесетосморо убијени у сукобима, а троје је погинуло у несрећама. Кејт Форбс, председница Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца због свега тога подсећа: „Свакодневно, наши храбри волонтери и запослени ризикују своје животе како би пружили неопходну хуманитарну помоћ и помоћ онима којима је то преко потребна, често у најопаснијим околностима.
“ Бити хуман је једино природно, али често није лако, због чега је тако важно стално истицати посвећеност и оданост волонтера Црвеног крста који не познају компромис и никада не одступају од принципа хуманости. текст : Црвени крст Србије