Министарка заштите животне средине Сара Павков најавила је данас у Вршцу покретање пилот пројекта “Врати лек” који спроводи Министарства заштите животне средине, у сарадњи са Привредном комором Србије, а који се односи на успостављање система за прикупљање и безбедно одлагање фармацеутског отпада из домаћинстава.
Павков је истакла да на овај начин Министарство жели да подигне свест грађана о важности правилног поступања са неискоришћеним лековима и лековима којима је истекао рок трајања, али и да им омогућимо да потпуно бесплатно фармацеутски отпад предају апотекама.
-Ослушкујући проблеме грађана, препознали смо потребу да покренемо пилот пројекат који се односи на фармацеутски отпад. До сада није постојала могућност да у локалним апотекама грађани безбедно предају лекове којима је истекао рок, нити су апотеке имале капацитете за њихово преузимање. Због тога су ови лекови често завршавали у комуналном отпаду и на депонијама, што желимо да системски променимо успостављањем одрживог решења. Оно што је важно да грађани знају јесте да ће апотеке преузимати и привремено безбедно складиштити лекове, након чега ће уследити њихов транспорт и правилно збрињавање – рекла је Павков.
Министарка је истакла да је циљ овог пилот пројекта да се са парцијалног модела постепено пређе на одржив национални модел.
-Ово је први корак ка успостављању одрживог националног система, који ће дугорочно допринети бољој заштити животне средине и већој безбедности и здрављу грађана. Бенефити овог система несумњиво би били једноставан процес враћања неискоришћених лекова, али оно што је још важније јесте већа безбедност, заштита животне средине и здравља људи. Министарство заштите животне средине планира да спроведе пилот пројекте на више локација, а грађани ће благовремено бити обавештени о свим потребним информацијама – рекла је Павков.
- Отворено прво издање Еката фестивала-Изложба Дамњана и Горгоне и Београдски џез оркестар као савршен почетак
- Златна медаља за Иву Јовић на плесном такмичењу у Панчеву
- ОДБОР УСВОЈИО ИЗВЕШТАЈЕ БИА Подршка агенцији у заштити безбедности државе и председника Србије
- ЕУ Зелена недеља 2026 од 5. до 7. јуна у Србији: Вратимо природи оно што нам даје
- Излет из верске наставе ученика МЕШ “Гоша”





